Zdroj: freeimages.com

[quote]Praha zakáže nákladním autům nad 12 metrů délky sjíždět z Pražského okruhu do města. Radní dnes zároveň schválili zákaz vjezdu kamionů na Jižní a Štěrboholskou spojku a Spořilovskou, které v současnosti nahrazují nedokončenou jihovýchodní část okruhu. Vedení města se zvolenou nejtvrdší variantou zákazu postavilo proti stanovisku ministerstva dopravy a dalších státních institucí, které požadovaly zachování průjezdu pro nákladní dopravu mezi Spořilovem a Běchovicemi. Vyjádření sdružení dopravců ČESMAD a ministerstva dopravy ČTK shání.[/quote]

„Po dvacetiminutovém rozhovoru jsme došli k tomu, že rada jednomyslně podpořila variantu tři, tedy tu nejtvrdší,“ uvedl náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek.

Magistrátní odbor dostal dnešním rozhodnutím za úkol připravit prováděcí projekt opatření. V případě jeho schválení silničním správním úřadem nebudou moci kamiony na kterémkoliv místě Pražského okruhu sjet na území hlavního města. Řidičům kamionů se zároveň uzavře klíčový průjezd mezi D1 a Běchovicemi, kde současná provizorní trasa křižuje obytnou zástavbu. Na kamionovou dopravu si dlouhodobě stěžují zejména obyvatelé Spořilova.

Proti zákazu mezi Spořilovem a Běchovicemi se při jednáních s magistrátem postavilo ministerstvo dopravy a další státní instituce. Zákaz podle nich bude mít negativní vliv na dopravu v celé republice. Zástupci Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) podle schváleného dokumentu uvedli, že případné přijetí tvrdší varianty bude mít zásadní vliv na množství peněz, které Praha v budoucnu z fondu obdrží.

Podle Dolínka ale SFDI Praze příliš peněz nedává už teď.

„Moc nám toho nedávají, tak nám toho moc nemohou vzít,“ uvedl Dolínek.

S tím, že i když ministerstvo dopravy je proti záměru, Praha vychází ze strategických dokumentů, které požadují snížení tranzitní dopravy v metropoli kvůli znečištění ovzduší. Podobně hovoří doporučení Evropské unie.

Dnešní rozhodnutí rady rovněž zavazuje příslušný magistrátní odbor, aby vypracoval analýzu dalších možných řešení dopravní situace na jihovýchodu Prahy. Dolínek zároveň chce zlepšit kontrolu dodržování předpisů ze strany řidičů kamionů. V budoucnu by mohli být automaticky pokutování s pomocí kamerového systému. Ten bude sloužit i pro kontrolu výjimek, které budou moci řidičům udělovat městské části.

Proti zákazu vjezdu kamionů do Prahy se v minulosti postavilo sdružení dopravců ČESMAD a také Středočeský kraj, který se obává zvýšení provozu v obcích okolo Prahy. Například Říčany už spustily vlastní zákaz průjezdu vozidel nad 12 tun.

Zdroj: ČTK