[quote]První tramvajová linka na světě byla zřízena v New Yorku v roce 1832, tažená byla ale ještě koňmi. Provoz na první elektrifikované tramvajové trati na světě byl zahájen 16. května 1881 v Berlíně – Lichterfelde. Tato první elektrická tramvaj, jejímž konstruktérem byla firma německého vynálezce Wernera von Siemense, odebírala proud z kolejí a pojala až 26 lidí.[/quote]

První elektrickou dráhu v českých zemích postavil vynálezce František Křižík pro Jubilejní zemskou výstavu v Praze v roce 1891. Vedla z Letné do Stromovky, ale po skončení výstavy pro malý zájem postupně zanikla. Provoz první pravidelné městské elektrické dráhy v Čechách byl zahájen v roce 1895 v Teplicích, druhá byla v březnu 1896 linka z pražské Libně do Vysočan, v roce 1897 je následoval Liberec a dva roky nato Olomouc a Plzeň.

Werner von Siemens (1816-1892) vymyslel svůj první vynález – galvanické zlacení a stříbření jako pětadvacetiletý. V roce 1847 založil společnost Siemens & Halske Telegrafní výstavby, která se později rozrostla v jeden z největších koncernů na světě. Již rok po svém založení firma vybudovala první dálkovou elektrickou telegrafní linku v Evropě – mezi Berlínem a Frankfurtem. V roce 1866 Siemens vynalezl princip elektrického dynama a na berlínské průmyslové výstavě v roce 1879 představil první elektrickou lokomotivu.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno