Pražská společnost pro paroplavbu na řece Vltavě, založená v dubnu 1865, zpočátku provozovala osobní lodní dopravu mezi Prahou a Zbraslaví. V dobách svého největšího rozmachu ale vysílala plavidla až do pohraničního Hřenska. Před 150 lety, 25. srpna 1865 udělil císař František Josef I. společnosti licenci a schválil její stanovy.
U zrodu Pražské společnosti pro paroplavbu na řece Vltavě stál pozdější pražský primátor František Dittrich. Společnost měla zpočátku jedinou loď, parník Praha, s níž vozila třikrát denně cestující z Prahy na Zbraslav a zpět. V roce 1866 se už dalo parníkem dojet až do Štěchovic a v následujících letech přibyly i linky do Mělníka a Hřenska, jakož i proti proudu Labe do středočeského Nymburka.
V roce 1915 se provozovatel vltavských parníků přejmenoval na Pražskou paroplavební společnost. Ve 30. letech minulého století republiku zasáhla hospodářská krize a lodím navíc začaly v pravidelné dopravě konkurovat autobusy. Firma se kvůli tomu dostala do finančních obtíží, načež ji v roce 1936 odkoupil stát a byla začleněna do Československé plavební společnosti labské, (později labsko-oderské). V dobách socialismu pak na čas patřila pod pražský dopravní podnik. Od roku 1992 je Pražská paroplavební společnost znovu soukromým podnikem.
Zdroj: ČTK