[quote]Před 175 lety, 17. října 1841, přijel do Olomouce první vlak z Vídně po čerstvě dokončeném úseku Severní dráhy císaře Ferdinanda. Napojení hanácké metropole na vznikající železniční síť habsburské monarchie představovalo pro město významný impulz k dalšímu hospodářskému rozvoji.[/quote]

Práce na dráze, která měla propojit Vídeň s haličskými solnými doly, začaly v roce 1837. Stavba podle projektu rakouského inženýra Franze Xavera Riepla postupovala kupředu rychle, takže již počátkem června 1839 bylo možné dojet vlakem z Vídně až do Břeclavi.

Na českém území počítal projekt Severní dráhy císaře Ferdinanda mimo jiné s odbočkami do Brna, Olomouce a Opavy. Zatímco do Brna dorazil první vlak 7. července 1839, úsek z Přerova do Olomouce se slavnostního zprovoznění dočkal o více než dva roky později – na podzim roku 1841.

Netrvalo dlouho a význam Olomouce jakožto železničního uzlu výrazně vzrostl. V roce 1845 totiž byla dokončena Severní státní dráha, která spojila hanáckou metropoli s Prahou. Do hlavního města českého království přijel první vlak z Olomouce v srpnu 1845.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno