[quote]Korálové útesy u egyptského přístavu Safagá se staly v noci na 14. prosince 1991 osudnými egyptskému trajektu Salem Express. Loď se po srážce s útesy rychle potopila a z celkem 644 lidí na palubě se jich podařilo zachránit pouhé dvě stovky. Mezi cestujícími byli zejména egyptští poutníci vracející se z Mekky nebo Egypťané pracující v Saúdské Arábii. Většina osob zůstala uvězněna v potopeném vraku.[/quote]

Na záchranu posádky a cestujících trajektu na pravidelné lince ze saúdskoarabské Džiddy do egyptského přístavu Safagá přitom bylo jen pár minut. Plavidlo se po nárazu naklonilo, velmi rychle do něj natekla voda a v několika minutách zmizelo pod hladinou. Záchranné týmy vzhledem k silné bouřce a vysokým vlnám zahájily svou činnost až následující den ráno. Oficiální počet obětí byl 444, ale tradovalo se, že na palubě bylo lidí mnohem více, než udávaly oficiální údaje.

Na základě technických zkoušek bylo zjištěno, že za tragédii byl plně zodpovědný kapitán trajektu Hasan Chalíl Murúr, který sám zahynul. Na jeho pokyn loď vplula do přístavu vysokou rychlostí a od jihu, přestože věděl, že jižní přístup je v noci zakázaný. Ztroskotání Salem Expressu bylo nejtragičtějším lodním neštěstí v egyptské historii, v únoru 2006 je ovšem překonala nehoda trajektu As-Salám Boccaccio 98, při které v Rudém moři zahynulo přes tisíc lidí.

Zdroj: ČTK