[quote]První nadzvukové civilní dopravní letouny Concorde se na pravidelných linkách objevily před 40 lety, 21. ledna 1976. Nasadily jej společnosti Air France na lince Paříž-Rio de Janeiro a British Airways (Londýn-Bahrajn). Než se v červenci 2000 u Paříže jeden z letounů zřítil, byly Concordy považovány za naprosto spolehlivé. Jejich provoz byl ukončen v říjnu 2003, ránu jim zasadila mimo jiné krize letecké dopravy po 11. září 2001.[/quote]

Během své zlaté éry křižovaly letouny nebe mezi New Yorkem, Londýnem i Paříží a jejich služby si oblíbila zejména světová smetánka a bohatší vrstvy politiků a sportovců. Elegantní Concorde, který se stal symbolem luxusního cestování, pojal až 144 cestujících a dokázal letět rychlostí 2200 kilometrů za hodinu (více než dvakrát rychleji než zvuk). Provozní náklady letounu však byly hodně vysoké.

V roce 2003 Air France a British Airways oznámily, že málo obsazené lety se jim už nevyplatí a že nechtějí platit ani náročnou modernizaci, která by stroje čekala, pokud by měly nadále létat. Concorde se také nikdy nevzpamatoval ze svého jediného leteckého neštěstí, při kterém v červenci 2000 u Paříže zahynulo 113 osob. Příčinou ovšem nebyla chyba Concordu, ale předmět, který se povaloval na startovací dráze.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno