[quote]Před 80 lety, 19. května 1935, byl slavnostně otevřen první dálniční úsek v Německu, a to mezi Frankfurtem nad Mohanem a Darmstadtem. Základní kámen této čtyřproudé dálnice položil kancléř Adolf Hitler 23. září 1933. Síť dálnic v Německu pak rostla překotně: v roce 1935 bylo v provozu 119 kilometrů dálnic, o tři roky později již přes 3000 kilometrů. [/quote]

Nový boom dálniční výstavby navázal v 60. letech na tzv. německý hospodářský zázrak. Dnes je německá dálniční síť dlouhá kolem 12.900 kilometrů.

Za první skutečnou novodobou dálnicí světa, která byla využívána jako obvyklá trasa pro silniční provoz, lze považovat italskou Jezerní dálnici (Autostrada dei Laghi), kterou navrhl konstruktér Piero Puricelli. První část této padesátikilometrové jednoproudé dálnice z Milána do Varese byla otevřena 21. září 1924 za vládnutí fašistického režimu Benita Mussoliniho.

Někdy se považuje za první dálnici světa berlínská Automobilová dopravní a zkušební dráha (AVUS), která byla otevřena již v září 1921. Devítikilometrový okruh AVUS ale nebyl podle odborníků veřejnou silnicí, nýbrž spíše testovací dráhou.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno