[quote]Před 90 lety vyjela na koleje nejslavnější prvorepubliková lokomotiva Československých státních drah (ČSD), které se kvůli jejímu neobvykle krátkému litinovému komínu s korunou začalo říkat „mikádo“ podle krátkého módnímu dámskému účesu z 20. let. Šlo o nejsilnější meziválečnou rychlíkovou lokomotivu, která ve 30. letech ovládla nejdůležitější železniční tratě Československa, řekl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Provoz mikád, o nichž se říká, že byly jedny z nejkrásnějších parních lokomotiv na světě, oficiálně skončil v roce 1974.[/quote]

Spolykala dvě tuny uhlí za hodinu a vytvořila za stejnou dobu páru ze skoro 100 kilogramů vody. Na rovině utáhla 500 tun těžký rychlík rychlostí až 110 kilometrů za hodinu,“ uvedl.

Tehdejší ČSD si v polovině 20. let objednaly v plzeňské Škodovce novou třínápravovou rychlíkovou lokomotivu. Měla nahradit starší stroje z dob monarchie a první poválečnou konstrukci parních lokomotiv v expresní dopravě. Díky šéfkonstruktérovi Oskaru Dolchemovi, který přišel z německy mluvících zemí, u ní byly využity nové postupy a technologie, například rám z vanadiové oceli a největší kotel.

První mikádo dostaly ČSD 27. května 1926 a dalších pět v červnu. Při převzetí ale zjistily, že jsou stroje těžší, než bylo požadováno, a tak nesměly na většinu tratí včetně hlavních koridorů. První šestice lokomotiv proto z počátku tahala pouze osobní vlaky mezi Prahou a Plzní. Na původně plánovanou trať Praha – Přerov vyjela až v roce 1929 po nutných stavebních úpravách, které umožnily také vyšší rychlost rychlíků. Zatímco starší stroje zvládly trať Praha – Přerov až s devítivozovým rychlíkem s hmotností okolo 350 tun skoro za pět hodin, mikádo jelo s 12 vozy o hmotnosti 500 tun o 20 minut rychleji. Na trati Praha – Břeclav uspořilo až pětinu paliva a čtvrtinu maziva.

ČSD do roku 1937 nakoupily 43 mikád, jejichž série byly postupně zdokonalovány a mohly dosahovat rychlosti až 120 km/h. Ve 30. letech měly neobvyklý zelený nátěr, který má také zachovaný muzejní stroj v Národním technickém muzeu v Praze. Koncem 40. let je začaly vytlačovat modernější, rychlejší a ještě výkonnější lokomotivy zvané albatrosy.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno