Zdroj: Archiv

[quote]Před deseti lety, 6. října 2006, byla zprovozněna 3,5 kilometru dlouhá poslední část dálnice D5 mezi Černicemi a Útušicemi, zahrnující most přes řeku Úhlavu a tunel Valík. Dálnice D5 tak spojila v délce 151 kilometrů Prahu s Plzní a německými hranicemi u Rozvadova. Německo v tentýž den zprovoznilo dálnici A6 z Rozvadova k dálnici A93 do Mnichova a Česká republika se tak poprvé spojila s dálniční sítí Evropské unie.[/quote]

Obchvat města Plzně, včetně posledního otevřeného úseku a silničních přivaděčů, byl nejsložitější stavbou dálnice D5. Počátky stavby úseku mezi Černicemi a Útušicemi sahají do 70. let 20. století a kvůli dlouhotrvajícím sporům o vedení obchvatu západočeské metropole byla stavba postupně zahájena mezi podzimem 2003 a jarem 2004.

Střední část obchvatu mezi 77. a 80. kilometrem dálnice D5 je dlouhá zhruba tři a půl kilometru. Její součástí je 445 metrů dlouhý most přes řeku Úhlavu a 380 metrů dlouhý tunel vrchem Valík. Dálnice D5 a německá A6 jsou součástí mezinárodního tahu E50 z Paříže na Ukrajinu.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno