[quote]Rychlovlaky TGV jsou výkladní skříní francouzských železnic. Elegantní soupravy běžně vozí cestující rychlostí přes 300 kilometrů v hodině, ale před deseti lety, 3. dubna 2007, expres TGV dosáhl rychlosti 574,8 kilometru v hodině a vytvořil tak nový světový rekord pro kolejové vlaky na normální trati. I předchozí rekord z května 1990, který měl hodnotu 515,3 kilometru, vytvořil rychlovlak TGV.[/quote]

Absolutní rychlostní vlakový rekord je v držení japonského rychlovlaku Maglev, který 21. dubna 2015 překonal na zkušební trati vlastní rekord a poprvé překonal rychlost 600 km/h – dosáhl rychlosti 603 km/h a překonal předchozí rekord 590 km/h z 16. dubna 2015.

Experimenty s rychlými vlaky podnikal francouzský železniční dopravce SNCF už v polovině 50. let. Na trati u Bordeaux tehdy uháněly speciálně upravené lokomotivy rychlostí přes 300 kilometrů v hodině. Snaha o další zvýšení rychlosti ale vedla do slepé uličky, kterou představoval projekt vlaku klouzajícího na vzduchovém polštáři. Takzvaný Aérotrain však byl pro svou složitost a s ní spojené problémy zavržen a přednost dostal paralelně vyvíjený projekt rychlovlaku s koly.

První souprava TGV (Train à Grande Vitesse, tedy vlak vysoké rychlosti) vyjela na koleje v roce 1972. Její vzhled pocházel z dílny automobilového designéra Jacquesa Coopera, který se prý nechal inspirovat tvary sportovních aut značky Porsche. Souprava nebyla unikátní jen vzhledem, ale také tím, že se měla obejít bez napájení z troleje. Zdrojem proudu pro elektromotory totiž byly turbíny na letecký petrolej. Teprve ropné šoky přiměly konstruktéry přejít na čistě elektrickou trakci.

První trať určenou pro speciálně vysokorychlostní soupravy začaly francouzské železnice budovat v roce 1976. Spojení mezi Paříží a Lyonem bylo uvedeno do provozu v září 1981 za přítomnosti tehdejšího francouzského prezidenta Françoise Mitterranda. Vlaky jezdí menší rychlostí i po klasických, byť výrazně modernizovaných tratích. Kromě Francie zajíždějí soupravy TGV i do některých sousedních zemí, které se k budování vysokorychlostních tratí připojily.

Zdroj: ČTK