[quote]Letecká aliance SkyTeam, jejíž součástí se před patnácti lety, 25. března 2001, staly i České aerolinie (ČSA), patří mezi tři největší letecká spojenectví na světě. Jejích dvacet členů ročně přepraví na 665 milionů cestujících a denně vypraví téměř 16.300 letů do zhruba 1057 destinací ve 179 zemích světa. Alianci SkyTeam, jejíž vedení sídlí na letišti Schiphol v Amsterodamu, založily v červnu 2000 čtyři aerolinky – Air France, Aeroméxico, Delta Air Lines a Korean Air.[/quote]

ČSA vznikly jako Československé státní aerolinie v roce 1923. Letecký provoz byl symbolicky zahájen 28. října 1923 a první dopravní let se uskutečnil den nato na lince Praha – Bratislava. Do zahraničí poprvé letěly v červenci 1930, destinací byl Záhřeb. V roce 1930 se také změnilo označení československých letadel z L na OK. Zpočátku využívaly aerolinky vojenské letiště ve Kbelích, v roce 1937 se civilní letecká doprava přestěhovala na nové letiště v Ruzyni. V tomto roce se také na palubách letadel ČSA objevily první letušky.

V roce 1947 ČSA vstoupily poprvé do mezikontinentální letecké dopravy (linkami do Káhiry, Istanbulu a Ankary) a bouřlivý rozvoj v mezinárodní dopravě ČSA zažily v 60. letech, kdy se v síti linek objevila nová města v Africe, na Blízkém východě i v jihovýchodní Asii.

V současné době ČSA nabízejí spojení do zhruba 111 destinací ve 45 zemí světa. V loňském roce přepravily na svých linkách víc jak dva miliony cestujících při flotile šestnácti letadel.

Zdroj: ČTK