[quote]Před pěti lety, 8. prosince 2010, přišla z Bruselu českými politiky dlouho očekávaná zpráva. Z jednání velvyslanců EU vyplynulo, že administrativní část evropského navigačního systému Galileo (GSA) bude sídlit v Praze. Česko tak, po více méně formálním schválení příslušnými ministry, získalo první agenturu EU a stalo se administrativním centrem satelitní navigace v Evropě.[/quote]

Česká republika o sídlo agentury usilovala od roku 2006. Praha nakonec získala podporu 22 členských zemí. „Umístění sídla GSA je navýsost prestižní záležitostí, evropský kosmos by se teď mohl točit kolem Prahy. Všem našim lidem, kteří tento úspěch vyjednali, patří opravdový dík,“ uvedl tehdejší ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.

Sídlem agentury se stala bývalá budova České konsolidační agentury v pražských Holešovicích. Agentura v Praze funguje od září 2012. Nynějším hlavním úkolem centrály GSA je koordinace vzniku programu Galileo. Do budoucna by pražská centrála GSA měla mít i dohled nad programem Copernicus, který se zaměřuje na satelitní snímkování Země pro účely ochrany životního prostředí nebo řešení přírodních katastrof.

Systém Galileo má být pokročilejší a přesnější obdobou amerického systému GPS. Vedle dopravy by Galileo měl nabídnout služby pro zdravotnictví, zemědělství, rybolov, civilní obranu a další obory. Plně funkční by měl být na přelomu let 2019 a 2020, kdy bude mít na oběžné dráze 30 satelitů. Od letošního září tvoří síť deset satelitů, v příštím roce má mít 16 družic. To má umožnit poskytovat uživatelům první služby od konce roku 2016.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno