Loni 29. října byl v Istanbulu slavnostně otevřen podvodní železniční tunel spojující evropský a asijský břeh Bosporské úžiny. Měří zhruba 13,5 kilometru a je první železniční tratí na světě, jež pod vodou spojuje dva kontinenty.
Tunel Marmaray je nejhlouběji položeným tunelem svého druhu na světě; jeho nejnižší část leží v hloubce 60,5 metru. Stavba za 5,5 miliardy tureckých lir (zhruba 52,5 miliardy korun) je součástí rozsáhlejšího projektu modernizace příměstské železnice v Istanbulu.
Záměr spojit oba břehy Bosporské úžiny vznikl už před 150 lety. Technologické a následně i finanční potíže tehdejšího státu pod vládou sultána Abdülhamida II. ale vedly k odkladu. Realizace projektu, který byl nově vypracován v 90. letech, tak začala až v roce 2005 za vlády ambiciózního premiéra Recepa Tayyipa Erdogana.
Původně měl být tunel dokončen v roce 2009. Čtyřleté zpoždění šlo na vrub mimo jiné archeologickému výzkumu v místě hloubení. Ten například ukázal, že historie Istanbulu je stará 8500 let, místo původně odhadovaných 6000 let.
Zdroj:ČTK