Zdroj: Pixabay.com

[quote]Před rokem, 26. července 2016, poprvé obletěl celou zeměkouli švýcarský letoun na solární pohon Solar Impulse 2, toho dne přistál v Abú Zabí. Na let dlouhý zhruba 42.000 kilometrů odstartoval 9. března 2015. Při 17 etapách strávil ve vzduchu téměř 500 hodin, letěl nad čtyřmi světadíly, třemi moři a dvěma oceány. Nepříznivé počasí a také potíže s baterií způsobily, že letoun musel v některých zemích zůstat delší dobu na zemi. Cílem projektu byla propagace solární energie, která je jediným zdrojem pohonu letounu.[/quote]

V kabině se střídali Švýcaři Bertrand Piccard a André Borschberg. Za letu bylo překonáno 19 leteckých rekordů, k nimž se řadí nejdelší nepřerušený sólový let. Podnikl ho Borschberg, který letěl z japonské Nagoje na Havaj 118 hodin. Kokpit letadla má velikost zhruba telefonní budky. Piloti si nasazovali kyslíkovou masku a spát mohli vždy jenom po 20 minutách.

Letoun má na svém povrchu celkem 17.248 fotovoltaických článků, které s pomocí lithiových baterií dodávají energii čtyřem motorům. Rozpětí křídel je 72 metrů, což je více, než má Boeing 747. Solární stroj ale váží jen 2,3 tuny, tedy asi jako větší osobní automobil.

Zdroj: ČTK