[quote]Internetové obchody se v předvánoční nákupní sezoně potýkaly se zpožděním doručení zboží i o 14 dní. Musely proto čelit více stížnostem zákazníků. Část e-shopů chce letos po těchto zkušenostech změnit přepravní službu, kterou využívají. Dopravci nestíhají pokrývat rychlý růst on-line trhu, schází jim řidiči. Během nejsilnějších dvou dnů letošní vánoční sezony, 12. a 13. prosince, zákazníci e-shopů provedli celkem více než milion objednávek. [/quote]

„Někdy docházelo k tomu, že depa některých přepravců byla přetížená. Dopad na zákazníky jsme eliminovali tím, že jsme vybírali jiné přepravce,“ uvedl ředitel logistiky Alza.cz Rudolf Žůrek.

Alza každý rok uskutečňuje tendr na dopravce. Podle Žůrka je možné, že na základě tendru pro letošní rok některé změny v přepravních společnostech uskuteční.

Heureka.cz o těchto svátcích eviduje víc stížností na dopravce od zákazníků i samotných e-shopů než před rokem.

„Nejčastěji jsme zaznamenali stížnosti na dobu dodání – velmi často docházelo ke zpoždění dodání zásilky i více než o 14 dní. Některá depa dopravců dokonce musela být kvůli přehlcení uzavřena,“ uvedl šéf zákaznického centra Heureky Jan Kriegel.

Stížnosti se ale podle něj nemnožily jen na jednoho či dva dopravce, ale týkaly se všech hráčů napříč celým trhem.

E-shop Zoot.cz zaznamenal největší problémy u zásilek distribuovaných Českou poštou, kde evidoval i nejvyšší počet stížností.

„Ostatní balíkoví přepravci, které využíváme v ČR a na Slovensku, zvládli sezonu dobře,“ uvedla mluvčí Andrea Burgerová.

Datart registroval stížnosti jak na Českou poštu, tak DPD, šlo však vždy jen o regionální problémy.

„Vždy záleželo na konkrétních depech, například DPD kolabovalo již tradičně depo Velké Přílepy,“ uvedla Iva Pavlousková z Datartu.

Letos chce společnost nabídku dopravců jednak rozšiřovat, jednak chce také pokračovat ve zlepšování služeb, jako je například sobotní doručování.

Firmy doručující balíky narazily během vánoční špičky na nedostatek řidičů a musely řešit velké problémy při dodání objednaného zboží. S nedostatkem řidičů se před Vánoci potýkala i jedna z největších firem na trhu PPL.

„Vlivem nedostatku pracovních kapacit jsme doručili 99,5 procenta všech zásilek. Nedostatek řidičů je v logistice dlouhodobá záležitost, ale není to pro nás momentálně aktuální téma. V současné chvíli máme kapacity naplněné a fungujeme ve zcela standardním režimu,“ uvedl generální ředitel Petr Chvátal.

PPL zaznamenala v prosinci nárůst přepravy o 35 procent.

Češi loni utratili v českých internetových obchodech 98 miliard korun, meziročně o 21 procent více. Obrat trhu vzrostl i díky úspěšnému předvánočnímu období.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno