[quote]Předprodej parkovacích karet do nově schválených zón v Praze začne od poloviny března 2016. Předpokládaná cena karty pro rezidenty je 1200 korun za rok, řekl primátorčin náměstek Petr Dolínek (ČSSD). Zóny začnou od 1. dubna 2016 postupně fungovat v Praze 4, 5, 6, 8, 9 a na Jarově. Náklady na jejich zřízení jsou zhruba půl miliardy korun a město je bude postupně splácet z parkovaného. Město plánuje zrušit platnost zón o Vánocích, další změny v systému by měly nastat za dva roky.[/quote]

„Ceník je nyní v přípravě a jeho finální podoba bude udělána na základě připomínek městských částí. Právě ty navrhly zvýšení současné ceny karty pro rezidenty. Předpokládaná cena je 1200 korun,“ řekl Dolínek s tím, že ve všech částech bude cena stejná.

Nyní rezidenti ročně zaplatí 700 korun.

Nižší cena by měla platit v městských částech, kde nebude jedna zóna, ale její území bude rozděleno na sektory, což je případ třeba Prahy 5.

„Z logiky věci by sektor měl být levnější a bude předběžně stát 600. Počítáme i se snížením ceny například pro seniory a zvýhodněné tarify budou mít lidé, kteří do zón jezdí a starají se o seniory,“ řekl Dolínek.

Přesnou podobu zón si určí radnice. Stejně tak budou vybírat pokuty. Všechny takto získané prostředky pak připadnou dané městské části. Čistý zisk z parkovného bude dělen půl na půl mezi magistrát a příslušnou radnici.

„Já budu navrhovat, aby peníze, které připadnou Praze, byly poté dávány na speciální fond dopravy v klidu a použity tak například na výstavbu parkovišť P+R nebo parkovací domy,“ řekl Dolínek.

Zkušební etapa nových zón začne 1. dubna 2016 na Praze 5 na Újezdě a v Praze 6 v Bubenči a v části Dejvic. Od začátku května se pak přidají Jarov, Praha 4, další část Prahy 5 a 6, Praha 8 a 9. Jako poslední začnou zóny platit od 1. června v Kobylisích a Ládví v Praze 8 a v Praze 12 v okolí polikliniky v Modřanech.

Další rozšiřování zón by se mohlo uskutečnit zhruba za dva roky.

„Upraví se podle výsledků analýz. Nasnadě je rozšíření v Prahu 10, 13 nebo 14. Tyto městské části již avizovaly, že si budou dělat studie a vyhodnotí, zda rozšířit zóny k nim má smysl,“ řekl Dolínek.

V budoucnu pak chce Dolínek zrušit platnost zón o Vánočních svátcích, kdy k tomu dojde, ale neřekl.

Město již vybralo provozovatele i dodavatele systému v nových zónách, staly se jimi firmy Altron Business Solution a Eltodo, které bude zóny provozovat. Příští týden podle Dolínka představí firmy městu podobu samotného parkovacího automatu. Zavedení systému bude město splácet tři roky a celkové náklady byly 570 milionů.

První parkovací zóny v metropoli se objevily v roce 1996 v Praze 1 na pravém břehu. V současné době vedle Prahy 1 fungují i na Praze 2, 3, 7 a 16. V těchto městských částech bude zatím platit původní režim parkovaní, sjednocení s nově zřízenými zónami se uskuteční asi za dva roky.

Plán zavádění zón

Datum Městská část Území
1. dubna 2016 Praha 5 Újezd
1. dubna 2016 Praha 6 Bubeneč, Dejvice-část
1. května 2016 Praha 3 Jarov
1. května 2016 Praha 4 Nusle, Podolí-část, Michle-část, Spořilov-část
1. května 2016 Praha 5 Smíchov, Košíře
1. května 2016 Praha 6 Dejvice, Vokovice-část, Veleslavín-část
1. května 2016 Praha 8 Karlín, Libeň
1. května 2016 Praha 9 Vysočany
1. června 2016 Praha 8 Kobylisy, Ládví
1. června 2016 Praha 12 okolí polikliniky v Modřanech

Zdroj: Magistrát hl.m. Prahy

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno