Zdroj: EasyGo

[quote]Premiér Bohuslav Sobotka včera požádal ministerstvo financí, aby pomohlo námořníkům, kteří platili chybně daně v Nizozemsku. Ministerstvo by tak mělo poskytnout pomoc při žádostech o vrácení daní, které námořníci zaplatili v Nizozemsku. Zároveň by měl úřad vyvinout tlak na nizozemskou daňovou správu, aby zaplacené daně byly vráceny, co nejdříve. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval premiér. Podle dřívějších informací z tisku jde o zhruba 500 námořníků.[/quote]

Sobotka upozornil, že podle vzájemné smlouvy o zamezení dvojího zdanění musí námořníci platit daně v místě své rezidence, tedy v Česku. Ti přitom daně zaplatili v minulosti v Nizozemsku.

Námořníci nyní mohou českou Finanční správu požádat o posečkání se zaplacením daní a následně podat i žádost o prominutí úroků, které jsou spojeny s pozdějším zaplacením daně.

„Daň jim přitom nejde podle zákona odpustit,“ upozornil na tiskové konferenci ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jan Chvojka.

Zhruba 500 lodníků, kteří se plaví na nizozemských lodích a v Nizozemsku platí daně, musí nyní zaplatit daně i v tuzemsku. Podle dřívějších informací z tisku může jít o desítky i stovky milionů korun. Může za to dodatek ke vzájemné smlouvě o zamezení dvojímu zdanění s Nizozemskem z roku 1974, který stanoví, že daně mají lodníci platit v zemi trvalého bydliště.

Zdroj: ČTK