[quote]Úsilí o lepší železniční spojení mezi Českou republikou a Bavorskem stojí podle Bohuslava Sobotky na prvním místě mezi společnými projekty obou zemí. Český premiér to včera řekl novinářům po jednání s bavorským ministerským předsedou Horstem Seehoferem v Norimberku. Sobotka přijel zahájit česko-bavorskou zemskou výstavu o osobnosti Karla IV. a umění jeho doby. Vzájemné vztahy si oba premiéři, kteří v květnu v Praze zahajovali premiéru rozsáhlé výstavy, pochvalovali jako stále se zlepšující.[/quote]

„Bavorsko je náš nejvýznamnější obchodní partner, když se podíváme na jednotlivé země Německa, tak jsou to právě Bavoři, s nimiž máme největší a stále rostoucí obchodní výměnu,“ uvedl Sobotka.

Před zahájením výstavy měl se svým protějškem oběd na norimberském hradě.

„Mluvili jsme o našich společných projektech, které se snažíme rozvíjet, Na prvním místě to je náš společný boj, řekl bych, za železniční spojení mezi námi a Bavorskem. Jsme rád, že postupně krok po kroku dosahujeme určitých úspěchů,“ konstatoval.

Předtím, než se v Německu uzavře spolkový plán dopravy, který se připravuje, je podle Sobotky třeba do něj zanést jako jednu z priorit železniční spojení mezi Plzní a Norimberkem a mezi Plzní a Mnichovem.

„Železnici na naší straně modernizujeme, hodně tam investujeme do zlepšení a zrychlení spojení, do elektrifikace,“ řekl.

Česko a Bavorsko podle něj vyvíjí aktivity směrem ke spolkové vládě a spolkovému sněmu, který bude schvalovat plán dopravy, aby v něm zmíněné priority byly, včetně rychlého železničního spojení mezi Prahou a Drážďanami.

Lepší cesta vlakem do Bavorska je dlouhodobě prioritou české vlády. Zlepšení dopravní infrastruktury je podle Sobotky klíčové pro zajištění podmínek pro rozvoj podnikání na obou stranách hranice. Kromě modernizace železnice je podle něj ale třeba zajistit i druhé dálniční spojení Česka a Bavorska.

„Potvrdili jsme si, že naše vztahy běží dobře, že nejsou žádné bilaterální problémy,“ řekl ke včerejšímu setkání Sobotka.

Česká strana má podle něj zájem na tom, aby se posílila spolupráce mezi příhraničními městy, mezi regiony, aby se rozšířilo vzdělávání v němčině a v češtině na obou stranách hranic, což je podle něj důležité pro intenzivnější spolupráci v budoucnu.

Děti, které se učí druhý jazyk, zmínil včera také Seehofer. Jsou pro něj těmi, kdo podobně jako před staletími císař a král Karel IV. stavějí mosty mezi oběma zeměmi.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno