[quote]Multimodalita se stává stále důležitějším tématem evropské dopravy. Zatímco hlavní důraz obvykle spočívá na překladu zboží mezi silnicí a železnicí, případně s využitím vnitrozemské vodní cesty, multimodality se samozřejmě účastní i další dopravní mody, včetně dopravy letecké. Zajímalo nás proto, jak se letecká doprava uplatňuje při přepravě zboží v České republice. Oslovili jsme zástupce různých firem, které jsou nějakým způsobem s nákladní leteckou dopravou spojeny, a zajímalo nás, jak vidí současnou situaci.[/quote]

Z odpovědí vyplývá rostoucí význam letecké nákladní dopravy pro dopravce i poskytovatele logistických služeb. Není divu, že se letecká doprava uplatňuje v dopravním spojení do České republiky významnou měrou. Napomáhá tomu výhodná poloha Prahy s letištěm Václava Havla i dobré regionální možnosti letišť v Ostravě-Mošnově a v Brně. Výrobní firmy často využívají rychlé letecké přepravy potřebného materiálu či možnost dodat zákazníkům na celém světě potřebný díl v řádu hodin. Zejména Praha s relativně dobrým dálničním i železničním napojením na ostatní části republiky i středoevropského regionu se tak stává leteckým multimodálním centrem.

Ačkoli je pražské Letiště Václava Havla spojováno především s leteckou přepravou osob, Praha je v rámci Evropy ideální i pro přepravu nákladu. Letiště disponuje dobrým spojením s ostatními místy v rámci střední a východní Evropy, a to včetně napojení na silniční síť. „V současné době na Letišti Václava Havla působí čtyři pravidelní cargo dopravci, kteří odbaví ročně přes 84 tisíc tun nákladu (údaj k roku 2014),“ uvedl Jiří Vyskoč, ředitel leteckého obchodu, Letiště Praha, a. s. „Vzhledem k tomu, že i oblast carga zasáhla v minulosti ekonomická krize, tak nás těší nejenom aktuální nárůst cestujících v oblasti osobní letecké dopravy, ale také postupné oživení v případě odbavení leteckého carga,“ řekl dále Jiří Vyskoč.

V příštím roce letiště očekává osmiprocentní nárůst v oblasti odbaveného carga. Přeprava nákladů představuje pro Letiště Praha důležitou součást letecké dopravy, proto motivuje letecké společnosti k rozvoji linek z/do Prahy. Velkou roli zde hrají incentivní programy, kdy například leteckým nákladním dopravcům, kteří otevřou novou pravidelnou linku z/do Prahy, Letiště Praha poskytuje slevy z přistávacích poplatků v počátečním období provozu linky.

„Samozřejmě našim současným i budoucím směřováním je zejména odbavení cestujících. To ovlivňuje také fakt, že terminály a další místa související s jejich odbavením spadají přímo pod Letiště Praha, a. s. a můžeme tedy nejenom pasažéry, ale i letecké společnosti motivovat, prostřednictvím našich služeb a doplňkových produktů, k rozvoji linek a využívání pražského letiště při letech z/do ČR. Cargo terminály jsou naopak provozovány externími subjekty zabývajícími se nákladní dopravou, a záleží tedy také na nich, jaké zajímavé služby oni sami nabídnou cargo dopravcům,“ dodal Jiří Vyskoč.

Německý nákladní letecký dopravce Lufthansa Cargo AG vznikl v roce 2004 jako stoprocentní dceřiná společnost mateřské Deutsche Lufthansa AG. Po celém světě poskytuje letecké přepravní služby a leteckou logistiku. Stejně jako její matka sídlí na letišti ve Frankfurtu, které je pro Lufthansu hlavním leteckým hubem. Díky spojení s mateřskou Lufthansou může využívat nejen vlastní flotilu nákladních strojů, ale využívá také nákladní kapacitu všech dopravních letadel Lufthansy.

„Česká republika představuje pro leteckou dopravu atraktivní trh. V zemi je přítomna řada klasických průmyslových oborů, které využívají leteckou dopravu, například automobilový průmysl, výroba spotřební elektroniky, farmaceutický průmysl a podobně,“ uvedl tiskový mluvčí Lufthansa Cargo Andreas Pauker. „Lufthansa Cargo již na českém trhu provozuje četná letecká spojení. Tato nabídka je doplněna neomezenou a flexibilní přepravní kapacitou prostřednictvím služeb přípojné silniční dopravy. V České republice úzce spolupracujeme s místními poskytovateli spedičních služeb. To již řadu let zajišťuje náš kompetentní tým na letišti v Praze. Oficiální statistiky ukazují dobrý hospodářský růst v posledních čtvrtletích. To naznačuje, že význam českého trhu letecké nákladní dopravy se pro Lufthansa Cargo ještě dále zvýší,“ zdůraznil Andreas Pauker.

Multimodální řešení s využitím letecké dopravy je důležité také pro DHL Express. Společnost je součástí německé logistické společnosti Deutsche Post DHL, která poskytuje globální expresní přepravu zásilek a logistické služby. V České republice působí od počátku devadesátých let minulého století a dnes je v zemi na trhu expresních balíkových služeb číslem jedna. Globální DHL pokrývá více než 220 zemí a teritorií na celém světě a s více než 325 tisíci zaměstnanci na celém světě nabízí velký počet logistických řešení.

„Velkou devizou České republiky je její geografická poloha, díky které je důležitou křižovatkou obchodních cest,“ uvedl Tomáš Zdražil, marketing manager DHL Express (Czech Republic) s.r.o. „Silniční doprava všeho druhu narůstá a i v oblasti letecké dopravy statistiky jasně ukazují významný nárůst pohybu v rámci hlavních českých letišť Praha, Brno, Ostrava. Společnost DHL Express (Czech Republic) využívá jak místní letiště, v současné době zejména Mošnov, tak převáží zásilky po silnici s cílem je dopravit na své hlavní evropské překladiště (tzv. DHL HUB) Lipsko/Halle. Tento multimodální režim pomáhá plnit stále rostoucí požadavky zákazníků na kvalitu služeb. Dnes jsme například z oblasti Prahy a Čech schopni přes nový moderní terminál v Klecanech dostat zásilky do Lipska a dále do světa mnohem efektivněji než dříve z Ruzyně,“ zdůraznil Tomáš Zdražil.

Pod globální značkou DHL lze v současné době najít řešení téměř na jakékoliv požadavky klientů. Multimodální systémy, například kombinace silnice/vzduch mají mnohá pozitiva, avšak v současné době se setkáváme především s požadavky na úsporu času. Zejména pak u společností z oborů založených na systému JIT. Kombinace přeprav zůstane nadále přirozeným přepravním řešením, ale prioritou bude nejrychlejší článek, tedy letadlo.

Také společnost TNT Express oceňuje dobrou polohu České republiky pro leteckou multimodalitu. „Česká republika je díky své geografické poloze a průmyslovým zaměřením velmi zajímavým trhem,“ uvedl generální ředitel TNT Express Worldwide, spol. s r.o. Miloš Malaník. „Pro mnoho českých firem zajišťujeme leteckou expresní přepravu do celého světa. Zároveň dokážeme díky jedinečné silniční síti TNT doručovat v rámci Evropy jen o dva až tři dny pomaleji než leteckým expresem, zato s výrazně nižší cenou. Pro přepravu na jiné kontinenty umíme efektivně kombinovat pozemní a leteckou přepravu, tak aby rychlost a náklady byly v optimálním poměru. V ČR využíváme na denní bázi pražské a brněnské letiště. Na jedné straně nám to umožňuje velmi brzké doručovací časy a na straně druhé vyzvedávání zásilek v pozdních hodinách, což je velká konkurenční výhoda TNT a přidaná hodnota pro zákazníka,“ pokračoval Miloš Malaník.

Součástí strategie TNT je zvyšování kvality služeb, kterou společnosti naplňuje konkrétními kroky. V posledních měsících jsme například zavedla nové letecké spoje z Belgie do Finska, Švédska a Tuniska. Propojila Gruzii s evropskou silniční sítí pravidelným spojem Duiven – Istanbul – Tbilisi. TNT investuje do překladišť a dep, aby mohla třídit více zásilek v kratším čase. A v dalším posilování sítě bude pokračovat. Společnost také pravidelně sleduje zákaznickou spokojenost se svými službami.

„Pro evropský trh je expresní noční přeprava po silnici do zemí v dojezdové vzdálenosti alternativou k letecké cestě. V našem případě jsou to hlavně Německo, Rakousko a Slovensko. Pro zákazníka to představuje levnější a stejně rychlou variantu. Poptávka roste i po službě Direct Express, tedy přímém spoji od zákazníka do země určení, kde je zásilka předána do lokální distribuční sítě TNT,“ zdůraznil aktuální trendy Miloš Malaník.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno