Zdroj: Archiv

[quote]Přerovští senioři starší 65 let budou moci využít při cestě k lékaři, na poštu či na úřady novou službu takzvané senior taxi. Cesta je bude stát jednotnou cenu 20 korun bez ohledu na vzdálenost, omezena je pouze územím města Přerova a jeho místních částí. Město již dříve odhadlo, že bude tuto službu dotovat ročně zhruba půl milionem korun. Provozovatele bude radnice hledat prostřednictvím výběrového řízení. Služba by měla začít fungovat od února příštího roku.[/quote]

„Smyslem služby je umožnit seniorům prostřednictvím dostupné služby navštívit úřady či lékaře, když je cestování hromadnou dopravou pro ně problémové. Senior za službu zaplatí 20 korun bez ohledu na počet kilometrů. Služba by měla fungovat od pondělí do pátku od 07:00 do 15:00 na území Přerova a jeho místních částí,“ řekl včera na zastupitelstvu náměstek primátora Tomáš Navrátil.

Návrh podpořili zastupitelé všech stran, přijali je bez větších připomínek.

„Pořád je v návrhu několik bílých míst, ale ty budeme moci vychytat podle toho, jak se budou lidé chovat. Doufám, že tuto aktivitu nebudou lidé zneužívat, ale využívat ji budou pouze ti, co to potřebují. Během roku uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Je to dobrý návrh opozice, nemám s tím problém,“ uvedl zastupitel Jiří Kohout.

Senior si bude muset objednat řidiče maximálně tři dny předem, minimálně jeden den před plánovanou jízdou.

„Přesně určíme stanoviště, na která je možno se tímto taxíkem dopravit. Zcela jistě to budou zařízení lékařů, nemocnice, pošty, úřady,“ uvedl již dříve náměstek Navrátil.

V Přerově nyní žije podle vedoucí odboru školství a sociálních věcí přerovského magistrátu Romany Pospíšilové 9500 lidí starších 65 let. Podle průzkumu zástupci města odhadují, že by tuto službu mohlo využívat tisíc lidí z této skupiny.

V Přerově kromě senior taxi nabízí radnice penzistům také výhodnější cestování městskou hromadnou dopravou, každému obyvateli města nad 70 let poskytuje dotaci 150 korun. Loni byla poskytnuta 2000 obyvatel.

Podobných dotovaných jízd užívají důchodci například v Prostějově, kde dvě vozidla senior taxi měsíčně svezou stovky lidí. Projekt tam zkušebně fungoval od závěru loňského roku, vzhledem k zájmu se rozhodla radnice v něm pokračovat. Letos prostějovský magistrát za provoz taxislužby pro seniory zaplatil 480.000 korun.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno