Vláda minulý týden schválila návrh na čerpání evropských dotací na podporu výstavby dopravní infrastruktury. Proti původnímu návrhu vláda o téměř osm procentních bodů navýšila dotaci na železnici na úkor silniční infrastruktury. Na železnici po změně připadne 52,16 procenta celkové dotace. To je velmi nepříjemná zpráva, jejíž důsledky se dotknou nejen 4 milionů našich motoristů, ale i celého našeho hospodářství.
V České republice se více než tři čtvrtiny zboží přepravuje po silnici a v dopravě osob je tento poměr ještě daleko výraznější, železnice nemá ani desetiprocentní podíl. Další naší zvláštností je, že máme nejhustší železniční síť v Evropě, ale za to nemáme ještě ani dálniční spojení se všemi svými sousedy. Za této situace posílat více než polovinu dotací na rozšiřování železnic, jejichž výkony neustále klesají, a ochuzovat budování silniční infrastruktury, jejíž význam neustále roste, je těžko ospravedlnitelná politika.
V budování dopravní infrastruktury by vláda měla reflektovat reálné potřeby hospodářství i dopravní preference obyvatelstva, nepodléhat železniční lobby zaštiťující se pseudo ekologickými argumenty, a co nejvíce prostředků z evropských dotací využít ke zlepšení ostudného stavu naší silniční sítě.
Zdroj:ČESMAD, M. Felix