Autor: Tomáš Kubelka/deník.cz

[quote]Novelu drážního zákona, která především reaguje na zákon o zřízení nového Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře, včera podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Novela také řeší přidělování kapacity na dráze a stanoví také, že stavba dráhy celostátní, regionální, tramvajové, trolejbusové nebo metra je veřejně prospěšnou. Má pomoci hlavně městům při výstavbě nových linek hromadné dopravy.[/quote]

Sněmovna v novele na návrh Senátu upravila přístup dopravců na železniční vlečky. Provozovatel veřejně nepřístupné vlečky bude povinen umožnit přístup dopravcům v případech, kdy půjde například o manipulační místa, jejichž vlastník je odlišný od vlastníka nebo provozovatele vlečky. Pozměňovací návrh se dostal do zákona v souvislosti se současnou situací kolem těžební firmy OKD.

Novela počítá také s tím, že firmy pracující na dráze budou muset zajistit proškolení svých zaměstnanců a tito zaměstnanci budou muset podstoupit odbornou zkoušku. Na školení i přezkušování bude třeba akreditace ministerstva dopravy. Má to pomoci zajistit bezpečnost na dráze. Do novely se toto opatření dostalo na základě poslaneckého pozměňovacího návrhu přes nesouhlas ministerstva dopravy.

Drážní novela také mění pravidla pro kácení dřevin na dráze. K odstraňování dřevin kvůli zajištění provozuschopnosti dráhy už nebude třeba povolení orgánu ochrany přírody.

Nový úřad, na jehož vznik novela reaguje, bude mít za úkol hlídat rovný přístup státu při přidělování kapacity jednotlivým dopravcům na přeplněných železničních tratích nebo chránit spoje objednané a financované z veřejných peněz proti komerčním linkám. Na starosti bude mít i přístup k letecké infrastruktuře. Zákon, který se úřad zřizuje, prezident podepsal už začátkem září.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno