[quote]Povinný termín pro výměnu letních pneumatik na zimní již minul a pomalu se nám blíží zima, i když počasí tomu zatím úplně nenasvědčuje. Zajímalo nás tedy, jestli termín dodržujete i vy. Většina z vás ano, ale důležitým faktorem je pro vás také počasí.[/quote]

Zákonný termín pro výměnu pneumatik je stanoven na první listopadový den. A to z dobrého důvodu. Venku sice zatím panuje celkem teplé podzimní počasí, ale listopad bývá zrádný. Jeden den může být příjemně teplo, druhý den už se můžete klouzat po ledě. Zima je za dveřmi, což znamená, že se budeme muset potýkat s mrazem, náledím a rozbředlým sněhem. Letní pneumatiky nejsou na tyto podmínky uzpůsobené, proto by se mělo přikročit k jejich výměně.

Zimní pneumatiky mají výraznější vroubkování, což jim umožňuje více přilnout ke kluzké vozovce, kterou mnohdy pokrývá náledí nebo rozbředlý sníh. Zimní pneumatiky se od letních navíc liší svým složením, takže jsou výrazně odolnější vůči extrémním podmínkám. Zejména vůči nízkým teplotám blížícím se nule, případně pod ní.

Kdy přezouváte na zimní pneu?

[graphs height=“35″ strips=“true“]
[graph title=“v povinném termínu bez závislosti na počasí“ score=“22″ text_color=“#000000″]
[graph title=“ v povinném termínu a v závislosti na počasí.“ score=“45″ text_color=“#000000″]
[graph title=“ v závislosti na počasí “ score=“22″ text_color=“#000000″]
[graph title=“nepřezouvám“ score=“11″ text_color=“#000000″]
[/graphs]

povinném termínu bez závislosti na počasí přezouvá až 22 % hlasujících. Ať už mrzne nebo padá sníh, nebo je venku stále ještě příjemné podzimní počasí bez známek blížící se zimy, vy máte přezuto včas a jste připraveni na to, co vám počasí může přinést. Sníh, náledí a třeskutá zima vás jen tak nepřekvapí.

Celkem 45 % hlasujících mění pneu v povinném termínu a v závislosti na počasí. Pneumatiky v termínu měníte v tom případě, že je k tomu příhodné počasí. V této roční době bývá počasí více než příhodné, ale v opačném případě se také nic závažného neděje. Pokud je venku ještě relativně hezky a vy s výměnou ještě pár dní počkáte, je to v pořádku. Při jakémkoliv náznaku blížící se zimy ještě stihnete přezout.

Pouze v závislosti na počasí přezouvá 22 % hlasujících. Toto je velmi ošemetná záležitost, protože počasí v tomto období bývá poněkud rozmarné a nikdy nevíte, do čeho se ráno probudíte. Pravděpodobně auto budete potřebovat při cestě do práce nebo kamkoliv jinam a výměna pneumatik by vás mohla v danou chvíli velice zdržet. A na předpovědi počasí se také ne vždy můžete spolehnout.

Dalších 11 % hlasujících nepřezouvá vůbec. Svátečním řidičům, kteří nejezdí na příliš dlouhé vzdálenosti, nejspíš výměnu pneumatik nepovažují za nutnou. Těm pohodlným to také tak nepřijde. Je třeba ale mít na paměti, že vám za jízdu na nevyhovujících pneumatikách hrozí v lepším případě pokuta do 2 000 Kč a v tom horším můžete ublížit nejen sobě, ale i lidem ve vašem okolí. Navíc škodu, kterou způsobíte při případné nehodě při jízdě v autě na nevhodných pneumatikách, vám pojišťovna nemusí proplatit.

Na závěr

V zájmu zachování bezpečnosti všech účastníků provozu doporučujeme včas přezout na vhodné pneumatiky. Ať už vyrazíte kamkoliv a za jakéhokoliv počasí, přejeme vám, abyste si i v tomto ročním období vychutnali požitek z pokud možno bezpečné a ničím nerušené jízdy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno