[quote]Celkem 521 lidí zahynulo v loňském roce na celém světě při leteckých neštěstích komerčních aerolinek. Jejich počet je o 449 nižší než v roce předcházejícím, informovala agentura DPA. Tak výrazný pokles je ale podle hamburského střediska pro vyhodnocování údajů leteckých nehod JACDEC způsoben hlavně tím, že rok 2014 byl mimořádně tragický.[/quote]

Vzhledem k počtu přepravených pasažérů zůstává letecká doprava podle JACDEC stále mimořádně bezpečným způsobem cestování. I v loňském roce se ale potvrdil dlouhodobý trend týkající se příčiny neštěstí. Stále častěji totiž nehodu letadel nezpůsobí technická závada, ale lidský faktor.

Z 48 letadel, které v roce 2015 havarovaly, bylo 28 regionálních s méně než 75 místy k sezení.

Výši letošní tragické bilance mají na svědomí především dvě letecké katastrofy s více než stem obětí. První byla březnová havárie letadla společnosti Germanwings se 150 lidmi na palubě, kterou pravděpodobně úmyslně způsobil druhý pilot Andreas Lubitz, druhou pád ruského letadla přepravujícího přes 220 turistů z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu, který mají pravděpodobně na svědomí teroristé z organizace Islámský stát (IS).

Na vysokém počtu obětí komerční letecké dopravy v roce 2014 se podepsaly především dva incidenty letecké společnosti Malaysia Airlines. Jedno z jejích letadel zmizelo nad Indickým oceánem, druhé bylo sestřeleno nad východní Ukrajinou.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno