Zdroj: Archiv

[quote]Příbuzní cestujících z malajsijského letadla, které se před více než dvěma lety ztratilo cestou z Kuala Lumpuru do Pekingu, dorazili v sobotu na Madagaskar, aby tam požádali o pomoc při pátrání po troskách stroje. Věří, že by hledání u východoafrických břehů mohlo přispět k objasnění záhadného zmizení boeingu. Informovala o tom agentura AP.[/quote]

V letadle bylo 239 lidí a všechny trosky, o kterých se předpokládá, že patří zmizelému letadlu, byly doposud nalezeny ve východní Africe. Do madagaskarské metropole Antananarivo přicestovalo v sobotu šest rodinných příslušníků obětí. Ve skupině, která si říká Voice 370, jsou tři lidi z Malajsie, dva z Číny a jeden z Francie. Cestu podnikají na vlastní náklady a na ostrově setrvají do 11. prosince.

Vyšetřovatelé se domnívají, že stroj společnosti Malaysia Airlines spadl do Indického oceánu zhruba 1800 kilometrů jihozápadně od Austrálie. Pátrací týmy od konce roku 2014 prohledávají část Indického oceánu o rozloze 120.000 kilometrů čtverečních, žádné stopy ale nenašly. Pátrání po troskách na mořském dně má skončit začátkem příštího roku – pokud do té doby nedojde k nějakému významnému objevu.

Někteří příbuzní pasažérů ale nejsou s dosavadním pátráním spokojeni, označují ho za nesystematické a prohlašují, že vyšetřovatelé jisté stopy ignorují.

„Rodiny cestujících tak nemají jinou možnost, než aby se samy ujaly tohoto úkolu a pokusily se najít odpovědi,“ napsala skupina Voice 370 minulý měsíc v prohlášení.

Na Madagaskaru se příbuzní pasažérů mimo jiné vypraví do pobřežních oblastí, aby tam mluvili s místními vesničany o pohřešovaném letadle. Obyvatelům rozdají brožury, kde místní lidé najdou rady, jak rozeznat trosky letadla. Jednat budou také s církevními vůdci a nevládními organizacemi, jejichž členové mohou informace rozšířit do venkovských oblastí, kde má jen málo vesničanů přístup k internetu a lidé třeba nikdy o pohřešovaném letounu neslyšeli.

„Chceme hovořit s lidmi, jako jsou rybáři, s lidmi, kteří žijí na pobřeží. Doufáme, že zde zvýšíme povědomí o incidentu, naučíme místní, jak identifikovat trosky, jak je sbírat a co s nimi dělat,“ vysvětlila malajsijská aktivistka Grace Subathirai Nathanová, jejíž matka byla v letadle.

Podle BBC se prozatím našlo šest úlomků, které „s jistotou nebo s velmi vysokou pravděpodobností“ pocházejí z pohřešovaného letadla společnosti Malaysia Airlines.

Zdroj: ČTK