[quote]Příjmy globálního leteckého a obranného sektoru v letošním roce vzrostou o tři procenta, zatímco loni se o půl procenta snížily. Vyplývá to z odhadu společnosti Deloitte Touche Tohmatsu. Oživení zřejmě potáhne vysoká poptávka po dopravních letadlech z Indie a Číny a pravděpodobně také vyšší armádní výdaje kvůli napětí na Blízkém východě.[/quote]

Armádní výdaje v USA pravděpodobně loni dosáhly svého dna a v novém fiskálním roce, který začal 1. října, by měly začít mírně růst, uvedla Deloitte Touche Tohmatsu. Globální bezpečnostní hrozby také přispívají k růstu armádních rozpočtů v mnoha dalších zemích.

Šéf leteckého a obranného segmentu Deloitte Tom Captain uvedl, že příjmy sektoru výroby komerčních letadel by měly letos stoupnout o 3,4 procenta. Podpoří je hlavně poptávka z Asie a Tichomoří a Blízkého východu. Počet letadel pro komerční osobní i nákladní přepravu a počet cestujících leteckých společností se mají v příštích dvou desetiletích zdvojnásobit.

Boeing a Airbus dominují od roku 1997 trhu s komerčními letadly. V příštích 20 letech by však měl podle studie vstoupit na trh nejméně jeden další konkurent. Letos by mělo být vyrobeno 1420 velkých komerčních letadel, o 40,5 procenta více než před pěti lety. Do roku 2021 se má výroba zvýšit na 1627 letadel, což bude o 19 procent více než v roce 2015.

Příjmy obranného sektoru se mají zvýšit o 2,7 procenta, hlavně díky plánovaným výdajům americké armády ve výši 13 miliard USD (325 miliard Kč) v letošním fiskálním roce.

Deloitte také očekává další konsolidace v letectví i obranném sektoru. Loni fúze a akvizice vzrostly o 288 procent na rekordních 54,6 miliardy USD. Firmy budou zřejmě pokračovat i v restrukturalizaci a prodeji majetku, protože budou chtít snižovat náklady a zajistit si finance na investice, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno