[quote]Prioritou mezi agendou ministerstva dopravy je zvládnout otevřené výběrové řízení na správu mýtného systému. Po včerejším setkání s ministrem Danem Ťokem to řekl premiér Bohuslav Sobotka. Úřad by měl soutěž vypsat v první polovině příštího roku. Vedle mýta včera premiér s ministrem řešili otázky čerpání dotací z evropského rozpočtu a přípravu klíčových dopravních staveb včetně plánovaného otevření dálnice D8.[/quote]

Přestože premiér v minulém týdnu fungování ministerstva dopravy kritizoval, během dnešního setkání se podle Sobotky otázka možného Ťokova odchodu z vlády neřešila. Setkání mělo vymezit hlavní cíle, kterých má úřad v příštím roce dosáhnout, uvedl premiér. Očekává, že jednotlivá ministerstva budou fungovat naplno až do vypršení mandátu, tedy do voleb příští rok na podzim. I ministr Ťok včerejší schůzku označil za příjemnou a ryze pracovní.

V oblasti mýta ministerstvo dopravy prosadilo tříleté prodloužení smlouvy se stávajícím dodavatelem, společností Kapsch, po konci letošního roku, kdy vyprší původní smlouva.

„Je velmi důležité, aby tento prostor tří let byl využit, aby nebyl problém to vysoutěžit,“ uvedl Sobotka.

Ministr jej prý ujistil, že systém bude bez obtíží fungovat i po 1. lednu 2017.

Ťok včera zopakoval, že prodloužením smlouvy s Kapschem úřad nejenom nakoupil čas pro přípravu výběrového řízení, ale byla to i nezbytná podmínka, aby ministerstvo mohlo novou soutěž vypsat. Úřad totiž podle původní smlouvy z roku 2006 neměl dohodnutou součinnost s Kapschem při přechodu na nového provozovatele a podle ministerstva nemůže před vypršením smlouvy plně nakládat s daty k systému. To podle Ťoka dodatek s Kapschem do budoucna řeší.

Další oblastí, kterou premiéra v resortu dopravy zajímala, je čerpání dotací z evropského operačního programu doprava II. Ministerstvo pro místní rozvoj jej zahrnulo mezi ohrožené programy, u nichž je nebezpečí nevyčerpání evropských prostředků. Podle Ťoka ale není čerpání tohoto sedmiletého dotačního programu ohroženo.

Otázku zpoplatnění komunikací po vypršení smlouvy s Kapschem řeší ministerstvo dopravy intenzivně od konce roku 2013, kdy materiál týkající se způsobu zpoplatnění a možného rozšíření mýta na další komunikace zaslal k projednání do vlády tehdejší ministr Zdeněk Žák. Jeho nástupce Antonín Prachař pak vypsal zakázku na poradce v plánovaném tendru na správu mýta po dalších deset let. Už během Prachařova funkčního období poukazovali odborníci na dopravu, že času na přípravu náročného výběrového řízení není mnoho.

Soutěž na poradce ale současný šéf resortu Ťok po svém nástupu na začátku roku 2015 zrušil s tím, že byla vypsána špatně a že ministerstvo poradce nepotřebuje a zakázku vypíše samo za pomoci externích specialistů. Po několika měsících ale musel uznat, že síly ministerstva na přípravu nestačí a zadal bez soutěže zakázku za 52 milionů korun společnosti Deloitte Advisory.

Tu ale na začátku letošního roku zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a ministerstvu udělil čtvrtmilionovou pokutu za to, že porušil zákon o veřejných zakázkách. Mezitím úřad dokončil podmínky na tříleté prodloužení smlouvy se společností Kapsch. Nejnovějším krokem je dokončení další soutěže na poradce k mýtné zakázce, kterou vyhrála Deliotte Advisory s cenou zhruba 30 milionů korun bez DPH.

Zdroj: ČTK