Zdroj: freeimages.com

[quote]Zhruba 40 let připravovaný východní obchvat Klatov, který je zásadní pro město i okolí, by se měl začít budovat v roce 2019. Všechna města okresu usilují o to, aby to bylo co nejdříve. Stavba 7,3 kilometru dlouhé silnice za 1,5 miliardy korun se připravuje 40 let, první studie jsou ze 70. let. Intenzivně se o ní jedná deset let, řekl ČTK Rudolf Salvetr, starosta Klatov, druhého největšího města v Plzeňském kraji s 22.500 obyvateli.[/quote]

„Vykupují se pozemky, přes 90 procent od stovek vlastníků už je vykoupených,“ řekl Salvetr.

Podle starosty jde o jednu z prioritních akcí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a ministerstva dopravy. Dvouletá stavba takzvaného velkého obchvatu Klatov by měla podle plzeňského ŘSD začít v roce 2019. Komunikace bude mít dva pruhy a osm mostů.

Podle Salvetra doprava ve městě houstne.

„Zejména pohyb od Plzně, který byl vždycky velký, ale také od Českých Budějovic a Domažlic. Východní obchvat by vyřešil odvedení těžké kamionové dopravy z města,“ uvedl Salvetr.

Podle něj nebude důvod, aby auta jezdila přes centrum, protože nová silnice a navazující severozápadní obchvat odvedou dopravu pryč.

„Pro nás je to podstatné z pohledu podnikatelských příležitostí, protože každého investora zajímá, jak se dostane od své fabriky na dálnici, ale také z pohledu návštěvnosti Pošumaví a Šumavy, protože každý zvažuje, jestli pojede hodinu nebo dvě,“ řekl starosta.

Důležité je to také kvůli bezpečnosti. Zejména nejhůře dostupné Sušicko se stane atraktivnější.

Klatovy pomáhají investorovi s majetkoprávní přípravou stavby, stejně jako s výkupy pro severozápadní obchvat na Domažlice, který za 300 milionů korun postavil kraj v roce 2012.

„U východního obchvatu jsme iniciovali i setkání občanů a hrajeme v jeho přípravě velmi aktivní roli,“ dodal Salvetr.

Silnice I/27 z Plzně do Klatov a zejména dále do Železné Rudy a Německa je podle Salvetra mimořádně zatížená a její parametry neodpovídají silnici mezinárodního významu. Spolu s podobným tahem I/26 Plzeň – Domažlice – Folmava a dále na Řezno a Norimberk jde o nejzatíženější komunikaci první třídy v regionu. Denně projíždí Klatovy asi 25.000 vozidel.

 Zdroj: ČTK