[quote]Příští rok mohou ve středních Čechách přibýt záchytná parkoviště, na jejich výstavbu mají města a obce získat evropské dotace, je ale třeba připravit projekty. Nyní nová parkoviště plánují například Čelákovice, Lysá nad Labem, Kralupy nad Vltavou, Dobřichovice nebo Čerčany. Celkem se předpokládá, že parkoviště vzniknou postupně až na desítkách míst. Novinářům to včera řekla středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.[/quote]

Letos v srpnu by měl být vypsán program evropských dotací, kde mohou obce žádat až o devadesátiprocentní dotaci na záchytná parkoviště. Podle starosty Kralup nad Vltavou Petra Holečka chystá město stavbu parkoviště u vlakového nádraží s větší kapacitou.

„Chtěli bychom 300 aut, ale projekt ještě není vyhotovený,“ uvedl.

Podle něj proto není jisté, zda práce začnou příští rok.

Záchytné parkoviště má také vzniknout u nádraží v Roztokách u Prahy. Parkoviště by mohlo mít více než sto míst. Termín zahájení prací zatím není určený. Také město Kladno uvažuje o vybudování parkoviště a autobusového terminálu u hlavního vlakového nádraží, nejdříve ale musí získat potřebné pozemky.

Právě pozemky, na kterých mají vzniknout záchytná parkoviště, musí město vlastnit, pokud chce žádat o dotace, řada měst tak musí některé pozemky získat.

Takzvaná záchytná parkoviště P+R (park+ride) mají pomoci řešit situaci Středočechů, kteří po zavedení parkovacích zón v Praze jen složitě hledají místo pro zaparkování nebo auta nechávají poblíž nádraží na nevhodných místech. Parkoviště mají lidem maximálně usnadnit přestup na hromadnou dopravu, která je více ekologická. Řada lidí ale poukazuje na to, že nejdříve měla být dokončena parkoviště a teprve až poté zóny.

Využívání veřejné dopravy také podporuje integrace středočeských linek do pražské hromadné dopravy, což cestování zjednodušuje i zlevňuje.

Zdroj: ČTK