[quote]Celníci loni přistihli na zpoplatněných komunikacích jižní Moravy 2570 řidičů bez dálniční známky. Jejich počet se ve srovnání s předloňskem snížil jen mírně. V minulém roce zaplatili tito řidiči na pokutách 2,1 milionu korun, řekla mluvčí jihomoravských celníků Lada Temňáková. V regionu jsou zpoplatněné dálnice D1, což je tah Praha-Ostrava, D2 spojující Brno a Břeclav a D52 tvořící tah Brno-Vídeň.[/quote]

„Nejčastější výmluvou řidičů bez známek je, že si ji zapomněli koupit nebo že známku na první benzinové stanici při vjezdu na dálnici neměli,“ uvedla mluvčí. Řidičům bez dálničních známek hrozí na místě bloková pokuta až 5000 korun. Ve správním řízení, které následuje v případě sporů, mohou zaplatit až 100.000 Kč.

V regionu má celní správa neustále v terénu zhruba čtyři až pět hlídek, které kontrolují provoz na zpoplatněných komunikacích. Na dálnicích kontrolují projíždějící auta s pomocí dalekohledů, dělají namátkové kontroly na benzinových stanicích, u motorestů a některé vozy kontrolují za jízdy.

Loňských 2570 řidičů bez dálniční známky je jen mírně méně než 2601 přistižených v roce 2014. Na pokutách řidiči bez známky na jihu Moravy předloni zaplatili 2,098.000 korun, loni to bylo zhruba stejně. Jen malá část případů skončila ve správním řízení.

Celníci loni při kontrolách motoristů nenarazili na falešné dálniční známky. Letos se roční dálniční známka prodává za 1500 korun a má tvar červeného kruhu. Měsíční známka má tvar modrého čtverce a stojí 440 korun. Dále je k dostání desetidenní dálniční známka v podobě žlutého trojúhelníku za 310 korun.

Podstatnou změnou pro řidiče je, že od letošního 1. ledna není zpoplatněný dálniční obchvat Brna. Zdarma tedy mohou řidiči využívat zhruba 30 kilometrů dlouhý úsek D1 u Brna mezi Holubicemi na Brněnsku a motorestem Kývalka.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno