Během uplynulých 14 dnů jsme se Vás ptali na to, co by Vás přesvědčilo k nákupu vozidla s alternativním pohonem. Pro většinu z Vás jsou rozhodující nízké pořizovací náklady.
Ochrana životního prostředí je v současnosti velmi palčivou otázkou. Počet obyvatel na světě neustále stoupá, což znamená, že přibývá také dopravních prostředků nezbytných pro jejich přepravu. Při spalování klasických paliv ve velké míře ale dochází k uvolňování emisí, což má za následek narušování životního prostředí a znečištění ovzduší. Proto je třeba nalézt vhodnou alternativu, jak vymýtit či významně omezit toto znečištění nastalé uvolňováním nebezpečných emisí.
V současnosti je na trhu hned několik typů vozidel s alternativním pohonem, jako je LNG, CNG, elektropohon a další. K dispozici jsou také stanice, kde lze paliva doplňovat. Přesto se ale na (nejen) našich silnicích příliš často s takovými vozidly nesetkáváme. Ochrana životního prostředí je sice prioritní záležitostí, avšak řada lidí si luxus vlastnit ekologicky šetrný dopravní prostředek jednoduše nemůže dovolit. Lze pro to ale něco udělat?
Jak to vidí naši čtenáři?
Větší část respondentů, tedy 37 %, by si vozidlo na alternativní pohon pořídila v případě, že by bylo k dispozici za nižší pořizovací cenu. Nejlevnější vozy na alternativní (převážně hybridní) pohon lze v ČR pořídit přibližně za 400 000 Kč.
Pro 26 % čtenářů jsou prioritou nízké provozní náklady. Jedná se především o spotřebu a cenu paliva. Důležitá je také snadná dostupnost nabíjecích a čerpacích stanic. Spotřeba a cena některých alternativních paliv je sice srovnatelná s těmi klasickými, ovšem nabíjecí a čerpací stanice stále nejsou tak snadno dostupné.
Kolem 7 % hlasujících by si auto na alternativní pohon pořídilo s ohledem na šetrnost k životnímu prostředí. Kupříkladu při spalování CNG jsou emise oxidu uhličitého takřka nulové. V ČR se nachází hned několik stanic, kde lze CNG doplnit, a stále přibývají další.
Takřka 4 % čtenářů hledí především na módní trendy. V současné době se otázka ekologie velmi řeší a pro některé lidi znamená vlastnictví takového vozidla určitou módní záležitost, dodává jim pocit exkluzivity a luxusu.
Pro zbývajících 26 % čtenářů zatím neexistuje žádný přesvědčivý důvod pro to, aby si vozidlo na alternativní pohon pořídili.
Lze situaci zlepšit?
Lidé mají své důvody, proč si vozidla na alternativní pohon (ne)pořizovat. Vzhledem k aktuálnímu vývoji situace s životním prostředím po celém světě se jedná o záležitost, kterou je nutné řešit. Neustálý vývoj nových alternativní pohonů nás minimálně posouvá dál ke stále lepším řešení. Možná když se podaří vozy a alternativními pohony cenově zařadit na roveň běžným vozům a bude zajištěna dostatečná síť nabíjejících/plnících stanic, lidé budou alternativní pohonům více nakloněni.
K naší anketě se ochotně vyjádřila pouze Skupina ČEZ, která svůj projekt Elektromobilita spustila už v roce 2010. Nyní je provozovatelem více než 40 elektromobilů a snaží se podporovat rozmach elektromobility u nás.
„Skupina ČEZ má v této otázce jasno už několik let, protože je aktuálně provozovatelem více než 40 elektromobilů. Pro zajímavost a srovnání – při najetí 15 000 km ročně a průměrné spotřebě jednoho elektromobilu ve výši 15 kWh/100km si jejich dobíjení vyžádá 90 tisíc kWh elektřiny.
Náš projekt Elektromobilita jsme spustili již v roce 2010. Můžeme se proto s čistým svědomím přidat k pochvalným hlasům velebícím nejen bezhlučný a nízkonákladový provoz ale i skutečnost, že interiéry vozů na elektrický pohon dnes často předčí své benzinové a naftové protějšky. Jako rozhodující bonus k těmto pozitivům můžeme pro váhající zájemce o koupi elektromobilu přidat zprávu, že ekonomika některých modelů elektromobilů už je srovnatelná s klasickým pohonem i při započtení jinak limitující vysoké pořizovací ceny. Protože elektromobil má dnes v nabídce stále větší počet renomovaných automobilek, ceny vozů pomalu ale jistě klesají a řidič elektromobilu už není dobrodruh ale vážený zákazník, elektrických aut ve světě i u nás rychle přibývá. Jen v loňském roce se v České republice zaregistrovalo přes 220 nových elektromobilů a jen za první dva měsíce letošního roku přibylo dalších více než 50 aut na elektřinu. Elektromobily se zkrátka dostaly z kategorie „kuriozita“ mezi běžné členy silničního, zejména pak městského provozu i v České republice. I konzervativnější předpovědi přitom říkají, že do roku 2020 jich bude po českém asfaltu jezdit několik tisíc.
Jako průkopník celého oboru elektromobility v České republice jsme při nákupu elektromobilů jednoznačně vedeni záměrem přispět k jejich rychlému a bezproblémovému etablování v tuzemském prostředí. Protože nákup vozů by sám o sobě na takový cíl nestačil, snažíme se hlavně o podstatně vylepšení infrastruktury potřebné k jejich provozu. V tuto chvíli provozujeme více než 40 veřejných dobíjecích stanic, zprostředkováváme nabídku řešení pro dobíjení přímo v domácnostech nebo ve firmách. Dobíjení v síti našich stanic navíc poskytujeme registrovaným zákazníkům za výrazně zvýhodněných podmínek v podobě 150korunového měsíčního paušálu.
Hodně si slibujeme i od spolupráce s partnery z řad státní správy, samosprávy a institucí. Právě oni by totiž podle naší vize měli jít příkladem firmám a jednotlivcům a motivovat je k pořizování elektromobilů. Jde například o Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Czech Invest, Moravskoslezský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, města Ostrava, Vrchlabí, Chomutov, Havířov, Karviná či Třinec, Krkonošský národní park, ale také některé městské části jako Praha 5, Praha 14, Praha 16 a další. Právě některým z nich jsme formou pronájmu elektromobilu umožnili za výhodných podmínek vyzkoušet v praxi provoz vozů na elektrický pohon. Budeme samozřejmě rádi, pokud s podporou rozvoje a pobídkami nezůstaneme v České republice osamoceni a stále větší skupina majitelů elektromobilů nebo zájemců o jejich koupi se dočká minimálně zčásti podpory, která je běžná v jiných zemích civilizovaného světa.“