[quote]Pokud ministerstvo financí obdrží podnět, aby českým lodníkům pracujícím v Nizozemsku prominulo v souladu se zákonem dlužné tuzemské daně z příjmů, pečlivě ho posoudí. Možnost uplatnit tento nástroj je však velmi výjimečná a zatím pro ni chybí argumenty.[/quote]

Uvedla to včera náměstkyně ministra financí Alena Schillerová po jednání sněmovního rozpočtového výboru, který se situací kolem placení daní lodníků zabýval. Jde asi o 500 českých lodníků, kteří pracují na lodích v Nizozemsku, platí tam daně, ale nyní je musí zaplatit v tuzemsku.

Jednání výboru se účastnili někteří lodníci, jichž se problém dotýká, i jejich zástupci. Na možnost prominutí daní upozornila bývalá náměstkyně ministra financí Yvona Legierská s tím, že je možné ji použít v případě nesrovnalostí v zákoně. Jako příklad nesrovnalosti uvedla, že už od roku 2008 se v tuzemsku stanovuje základ daně u zaměstnanců jinak než v ostatních státech, a to pomocí superhrubé mzdy, tedy mzdy navýšené o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění.

Podle Schillerové však není odlišná konstrukce základu daně nesrovnalost vyplývající z uplatňování daňových zákonů.

„Aplikace paragrafu 260 daňového řádu je velmi výjimečná,“ řekla.

Podle něj může ministr financí prominout daň při živelných událostech nebo při nesrovnalostech vyplývajících z daňových zákonů.

„Já si počkám na tu komplexní argumentaci, která padne ze strany právního zástupce lodníků, a tu samozřejmě ministerstvo financí velice pečlivě posoudí tak, aby případná aplikace paragrafu 260 byla naprosto v intencích zákona,“ dodala.

„Advokátní kancelář Tomášek z Děčína projednává s dotčenými lodníky podání žádosti o tzv. generální pardon o plošné prominutí daně této komunitě, a to v i úrovni příslušenství úroků z prodlení a úroků z posečkání daně,“ uvedl advokát Aleš Podrábský z uvedené kanceláře.

Za možnost prominutí daně se přimlouval i předseda výboru Václav Votava.

„Já bych apeloval na to, aby pan ministr zvážil možnost generálního pardonu,“ řekl.

Problém vyvolala smlouva s Nizozemskem ze 70. let, podle níž musí lodníci platit daně v zemi své rezidence, tedy v Česku. Podle náměstkyně není pochyb, že pokud lodníci platili daně v Nizozemsku, bude jim tato země muset peníze vrátit. Česká strana se již spojila s tamní daňovou správou a je připravena vzájemnou komunikaci co nejvíc ulehčit.

Finanční správa počká s výběrem daní po dobu, než si dotyční vyřídí vrácení daně v Nizozemsku. Náměstkyně také uvedla, že finanční správa může požadovat daně jen tři roky zpětně a lodníci budou moci uplatnit všechny úlevy, které jim český zákon nabízí.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno