Zdroj: Archiv

[quote]Projekt nové železniční trati mezi Plzní a Stodem připraví společnost Sudop Praha. V tendru Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) zvítězila s cenou 22 milionů korun. Uvedený úsek je první stavbou připravované modernizace mezistátního železničního z Plzně do Německa přes Domažlice. Vznikne zde nová trať, kterou bude využívat rychlá dálková doprava, kdežto pro regionální osobní spoje a nákladní vlaky bude nadále sloužit současná modernizovaná trať. Informovala o tom mluvčí SŽDC Kateřina Šubová.[/quote]

„Samostatné vedení nové trasy umožní zrychlení dálkové dopravy a významně tak přispěje ke zkrácení jízdních dob jak v úseku mezi Plzní a Domažlicemi, tak v úseku dál ke státní hranici s Německem,“ uvedla Šubová.

Právě tento úsek má být po celkové rekonstrukci na české straně nejrychlejší. Vlaky by jím mohly projíždět až dvěstěkilometrovou rychlostí, zatímco pro zbylou část trasy do Německa se počítá s maximální rychlostí 110 kilometrů v hodině a 140 pro soupravy s naklápěcí skříní, jakou mají například jednotky pendolino.

Samotná modernizace nyní neelektrifikované jednokolejné trati pokračující na německé straně do Mnichova by měla začít v roce 2020 a trvat více než pět let. Téměř v celé délce zůstane jednokolejná, bude ale nově vybavená vedením pro provoz elektrických lokomotiv. Předběžná odhadovaná cena investice činí 9,5 miliardy korun.

Stavba nových kilometrů železničních tratí není v Česku v posledních letech příliš běžnou, většina investic do kolejí se týká zpravidla modernizací pouze s drobnými přeložkami například v podobě napřimování oblouků. Výjimkami jsou například novostavba tratě na ostravské letiště v Mošnově, nebo část trasy mezi Rokycany a Plzní, kde vzniká i stavba tunelu Ejpovice.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno