[quote]Následky užívání návykových látek ukazuje školákům protidrogový vlak, který včera zastavil v Chomutově. Zájem o preventivní interaktivní výukový program mezi školami je velký. Netradiční formu zdravotní výchovy vítají i studenti v kraji, kde je po Praze druhý nejvyšší počet drogově závislých.[/quote]

Vlak je pojízdné mobilní muzeum. Žákům zážitkovou metodou ukazujeme následky užívání drog. Předvádíme místa, která nemohou děti navštívit, jako je squat, vězení, okolí autohavárie. Děti oceňují, že jim nikdo nic nezakazuje. Jen představujeme, jak to může dopadnout, když se rozhodnou pro špatný vlak,“ řekl autor projektu Pavel Tuma.

Studenty Střední školy energetické a stavební Chomutov zajímalo, zda se dozvědí něco nového. „Jsem na takové akci poprvé, možná je to pozdě na prevenci, ale vypadá to zajímavě,“ řekla jedna ze studentek třetího ročníku. Účastníci programu vyplňují dotazník a procházejí jednotlivými vagony, které jsou přetvořeny na jakési kinosály. „Ze získaných údajů třeba vyplynulo, že každý 250. školák má v rodině závislého uživatele návykové látky,“ řekl Tuma.

Protidrogový vlak z Chomutova zamíří do Mostu, v červnu se objeví postupně v Žatci, Teplicích, Ústí nad Labem a Litoměřicích. „Program pro školy máme od 08:20 do 14:20, v některých městech už máme kapacitu zcela obsazenou. Odpoledne pak je otevřeno pro veřejnost. Těší nás, že často přivedou žáci své rodiče nebo kamarády,“ řekl Tuma. Na podzim vyjede vlak do sousedního Německa.

Odhaduje se, že v celé republice je 40.000 problémových uživatelů drog. V Ústeckém kraji jich žije 6800, což je 14 procent. Organizace, které se zabývají prevencí, obtížně shánějí na své služby peníze. Ústecký kraj letos dal z rozpočtu tři miliony korun, což je nejméně mezi kraji, podle neziskových organizací chybí hlavně dlouhodobá koncepce finanční podpory, a to na státní i místní úrovni.

V regionu mezi drogami dlouhodobě vede pervitin. Pracovníci K-center upozorňují, že se závislostí se může potýkat člověk vzdělaný, materiálně zabezpečený, pocházející z podnětného prostředí, stejně jako jedinec ze sociálně vyloučené lokality. Klientelu chomutovského K-centra tvoří nejvíce právě uživatelé pervitinu. „Převažují muži nad ženami, zhruba v poměru 3:1. Průměrný věk činí asi 30 let. S tím, že k nám docházejí jednak mladší ročníky, ale také například uživatelé drog starší 50 let,“ řekla vedoucí chomutovského K-centra Lenka Protivová.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno