Zdroj: Syba.cz

[quote]Šampony Head & Shoulders společnosti Procter & Gamble budou jako první na světě baleny do recyklovatelných lahví z tzv. plážového plastu. Odvětví péče o vlasy přináší první udržitelný obchodní model propagující tzv. kruhovou ekonomiku. Do roku 2018 bude každý rok půl miliardy lahví produktů péče o vlasy Procter & Gamble vyráběno z recyklovaného plastu.[/quote]

Společnost Procter & Gamble oznámila, že značka Head & Shoulders (H&S), světová jednička na trhu se šampony, uvede první recyklovatelnou šamponovou lahev na světě, která bude až z 25 % vyrobena z recyklovaného odpadního plastu z pláží.

Ve spolupráci se společnostmi TerraCycle a SUEZ, které se zabývají recyklací, bude tato inovace letos v létě uvedena ve Francii jako limitovaná edice lahví H&S v Carrefouru, jednom z předních světových maloobchodních řetězců. Plastový odpad byl získán s podporou tisíců dobrovolníků a stovek neziskových organizací sbírajících plastový odpad, který se nachází na plážích.

 

Působivá řeč čísel

Společnost Procter & Gamble dále oznámila, že v Evropě bude do konce roku 2018 víc než půl miliardy ročního objemu lahví obsahovat až 25 % recyklovaného plastu od konečného spotřebitele. To představuje více než 90 % všech lahví v oblasti péče o vlasy prodávaných v Evropě v rámci portfolia vlajkových značek společnosti Procter & Gamble v kategorii péče o vlasy, např. Pantene či Head & Shoulders.

Tento projekt bude každoročně potřebovat 2600 tun recyklovaného plastu, tedy stejnou hmotnost jako osm plně naložených letounů Boeing 747. Procter & Gamble v obalech využívá recyklovaný plast od konečného spotřebitele již více než 25 let a dnešní oznámení je důležitým krokem na cestě společnosti dosáhnout firemního cíle do roku 2020, a to zdvojnásobit využití recyklovaného plastu od konečného spotřebitele v obalech.

Moře má být domovem pro ryby, ne pro plastový odpad

Podle nadace Ellen MacArthur Foundation (EMF) ekonomika ročně přichází o 95 % hodnoty plastového obalového materiálu v ceně 80–120 miliard dolarů. Nadace upozorňuje, že pokud bude současné tempo pokračovat, bude do roku 2050 v moři (z hlediska hmotnosti) více plastů než ryb. Další informace z této nadace jsou dostupné zde.

Partnerství mezi subjekty SUEZ, TerraCycle a Procter & Gamble představuje podnětný krok k vytvoření vůbec první recyklovatelné šamponové lahve na světě vyrobené z plážového plastu. V devíti specializovaných zařízeních na zpracování plastů po celé Evropě společnost SUEZ již nyní produkuje 170 000 tun vysoce kvalitních recyklovaných polymerů.

Autor: Jana Žižková – Syba.cz