[quote]Australská letecká společnost Qantas Airways zahájí v březnu 2018 nonstop lety mezi Perthem, který leží na západním pobřeží Austrálie, a Londýnem. Bude to první spojení mezi Austrálií a Evropou bez mezipřistání, sdělil včera australský přepravce. Lety na trase dlouhé 14.498 kilometrů budou zajišťovat stroje Dreamliner 787-9 od amerického Boeingu a budou trvat 17 hodin.[/quote]

Přímý let z Perthu do Londýna bude dosud nejkratší a nejrychlejší verzí tradiční Klokaní cesty (Kangaroo Route) mezi Austrálií a Londýnem napříč východní polokoulí, na jejíž název má Qantas ochrannou známku.

„Když Qantas v roce 1947 zahájil lety na Kangaroo Route do Londýna, trvala cesta čtyři dny a měla devět mezipřistání,“ poznamenal šéf Qantas Alan Joyce.

Qantas dostane svá první letadla Dreamliner příští rok. Podle Joyce s nimi bude možné létat z východoaustralského pobřeží bez mezipřistání do amerických měst jako je Dallas nebo Chicago.

Přímé spojení mezi Londýnem a Austrálií může podkopat alianci mezi Qantas a arabským přepravcem Emirates, který nyní přepravuje řadu klientů Qantas z Dubaje do Evropy. Bude výzvou i pro levnější, ale delší konkurenci čínského přepravce China Southern Airlines, který nabízí lety z Evropy do Austrálie se zastávkou v jihočínském Kantonu.

Perth by se po spuštění linky měl stát významným leteckým uzlem pro cestující z východní Austrálie, kteří chtějí do Evropy, uvedl australský ministr obchodu a cestovního ruchu Steven Ciobo. To by v tomto městě mělo podpořit zaměstnanost a turistický ruch. Británie je pro Austrálii třetím největším zdrojem turistů, loni odtud přiletělo přes 660.000 lidí, uvedl Ciobo podle agentury Reuters.

Zdroj: ČTK