[quote]Německý návrh dálničních poplatků pro osobní vozy porušuje evropské principy, vyloučena proto není ani společné žaloba. Prohlásil to rakouský ministr dopravy Jörg Leichtfried, který se včera v Evropském parlamentu v Bruselu setkal s kritiky německých plánů. Leichtfried považuje za diskriminační vůči cizincům i nové znění návrhu na zavedení mýta, které Němcům místo slevy na dani z motorových vozidel ve stejné výši jako připravovaný dálniční poplatek poskytne kompenzace podle zátěže vozů na životní prostředí.[/quote]

„Jde o to, zda v Evropě stále ještě platí síla práva, nebo právo silnějšího,“ řekl Leichtfried s tím, že v konečném vyúčtování budou platit pouze cizinci.

Berlín původně zamýšlel, že majitelé aut registrovaných v Německu budou od platby za jízdu na dálnicích de facto osvobozeni, protože se jim přesně o zaplacenou částku sníží daň z motorových vozidel.

Tento záměr ale Evropská komise považovala jako diskriminační. Nové znění, které včera schválila německá vláda a se kterým Evropská komise vyslovila souhlas, vychází z toho, že německým řidičům budou náklady na dálniční poplatky kompenzovat úlevy v závislosti na tom, jak ekologické jejich vozidlo je. Majitelé aut s velmi nízkými emisemi tak nyní získají ještě větší úlevu, než kolik zaplatí na mýtném.

„To je diskriminační a odporuje to evropskému duchu i evropským právním předpisům,“ uvedl Leichtfried, který vedle Berlína kritizoval i Evropskou komisi.

Uvedl také, že nespokojenci z řady unijních zemí nyní jednají o možnosti společné žaloby proti německým záměrům. Dodal, že do soudní pře se může samo pustit i Rakousko.

Kritické hlasy proti podobně německého mýta znějí také z Nizozemska. Před týdnem se kvůli německým dálničním poplatkům Leichtfried sešel i s českým ministrem dopravy Danem Ťokem. Ten tehdy přislíbil, že Česko se připojí ke kritikům mýta, pokud bude vůči cizincům diskriminační. Ťok však tehdy dodal, že se Praha vyjádří až po prostudování konečného návrhu Německa, který v té době neměla k dispozici.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno