[quote]Ratingová agentura Moody’s zlepšila investiční rating Českým drahám ze stupně Baa3 na Baa2. Obě úrovně jsou nejnižšími příčkami v investičním pásmu. Z dlouhodobého hlediska považuje agentura hospodářskou situaci drah za stabilní. Změna reflektuje zlepšení hospodaření firmy, zejména v efektivitě nákladního dopravce (ČD Cargo), uvedla v hodnocení agentura.[/quote]

„Zvýšení ratingu o jeden stupeň na úroveň Baa2 se stabilním výhledem je pro nás velký úspěch,“ uvedl předseda představenstva drah Pavel Krtek. České dráhy v nejbližších měsících plánují emisi dluhopisů, která má nahradit dluhopisy za 300 milionů eur (8,1 miliardy korun), které dopravce vydal v roce 2011.

Loni České dráhy hospodařily se ztrátou 1,4 miliardy korun. Zhruba 700 miliony korun se na propadu podílelo vyplacení 1,2 miliardy korun na základě prohraného sporu se Škodou Transportation. Zbylých 500 milionů korun pro případ prohraného sporu držely ČD v rezervách. Dalších půl milardy byly náklady na provoz náhradní autobusové dopravy v souvislosti s velkým počtem uzavírek na železnici a mzdové náklady za přesčasy.

Úvěrový rating je důležitý pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splacení úvěru. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímán v očích věřitelů a tím je i pravděpodobné, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno