Česká ekonomika je v recesi už více než pět po sobě jdoucích čtvrtletích, což ale nezabránilo kancelářskému trhu, aby se stal nejoblíbenějším cílem kapitálu investorů. Colliers International, přední znalec v oboru komerčních nemovitostí, zveřejňuje svoji zprávu o vývoji českého realitního trhu v roce 2012 a prognózu pro rok 2013.
Vzhledem k tomu, že česká ekonomika v roce 2012 poklesla o 1,1 % a nezaměstnanost pomalu roste, je těžké přijít s pozitivními ekonomickými zprávami. Nicméně realitní trh zůstává odolný a zdá se, že i v roce 2013 bude pokračovat pozitivním směrem.
V roce 2012 byly v České republice uzavřeny investiční transakce za celkem 610 milionů eur. Kancelářský sektor se na celkovém objemu podílel 61 %, z toho se přibližně 90 % objemu transakcí uskutečnilo v Praze, což dokazuje pokračující popularitu hlavního města. Klíčové obchody zahrnovaly koupi sídla Rádia Svobodná Evropa společností L88 LLC a kancelářské budovy City Green Court společností DEKA Immobilien.
„Vzhledem k plánovaným „aktivním“ investičním transakcím očekáváme, že celkový objem transakcí v roce 2013 překročí 610 milionů eur dosažených v loňském roce,“ řekl Omar Sattar, generální ředitel Colliers International v České republice. „Zdá se, že výnosy z nejkvalitnějších nemovitostí se ustálily a je jen nepatrná šance, že se v průběhu tohoto roku sníží nebo zvýší.“
V roce 2012 bylo dokončeno srovnatelné množství kanceláří jako v roce 2011, ale poptávka byla o 16 % nižší. Praha 5, 8 a 4 byly z hlediska poptávky nejoblíbenějšími lokalitami, zatímco nájemné a míra neobsazenosti v metropoli zůstaly v podstatě stabilní. Také v roce 2013 bude probíhat spekulativní výstavba kancelářských budov, což zdůrazňuje důvěru developerů zejména v klíčové oblasti Prahy. I když je to povzbudivé, Colliers předpokládá, že jedním negativním vedlejším účinkem bude mírné zvýšení míry neobsazenosti v krátkodobém, resp. střednědobém horizontu.
Zajímavostí také je, že investičnímu trhu dominoval tuzemský kapitál, který dosáhl přibližně 47 % celkové hodnoty transakcí. Aktivita tradičních institucionálních investorů byla v útlumu s výjimkou nákupů uskutečněných Deka Immobilien a VIG.
Další klíčové závěry zahrnují:
• Nabídka průmyslových nemovitostí se během roku 2012 zvýšila o 212 600 m2, zatímco míra neobsazenosti klesla na 6,9 %, protože poptávka vzrostla na 892 000 m2, což bylo pouze o 4 % méně než v rekordním roce 2010. 90% prostor bylo pronajato již před dokončením a společnosti z automobilového průmyslu uzavřely tři největší nájemní transakce.
• Objem moderních průmyslových prostor v Praze se v průběhu roku 2012 zvýšil o 58 000 m2 a na konci roku dosáhl 1,64 milionu m2, což představuje 40% podíl na celkovém objemu průmyslových prostor v České republice. Region Jižní Moravy zůstává druhým nejrozvinutějším trhem s celkovou nabídkou více než 701 000 m2 a plzeňský region se řadí na třetí místo s celkovými 581 670 m2.
• Nejvyšší míra neobsazenosti je v Olomouckém kraji (16 %), a to především kvůli neobsazenosti v CTParku Hranice, a ve Středočeském kraji (11 %), kde se většina volných prostor nachází v CTParku Divišov. Ačkoliv neobsazenost poklesla také na pražském trhu (z 8,75 % ve 3. čtvrtletí na 7,85 na konci roku), nabízí česká metropole i nadále nejvíce volných prostor (128 850 m2) kvůli celkovému objemu prostor v tomto regionu.
• Colliers věří, že v roce 2013 budou trhu i nadále dominovat předpronájmy, ale několik developerů začne stavět i spekulativně, a velká část nových prostor bude postavena na míru podle specifických požadavků nájemců. Očekává se, že celková poptávka bude o něco menší než v roce 2012, ale v souladu s rokem 2011.
Zdroj:elogistika.info