Zdroj: Archiv

[quote]Několikakilometrové fronty se vytvořily v posledních 24 hodinách na řecko-bulharské hranici kvůli zablokování hlavního silničního tahu mezi oběma státy řeckými zemědělci s traktory. Ti na protest proti penzijní reformě řecké vlády v posledních týdnech různě narušují dopravu po celém Řecku a v uplynulých dnech se rozhodli uzavřít řecký hraniční přechod Promachonas, a to zejména pro vozidla přijíždějící z Bulharska.[/quote]

Blokáda se zintenzívnila v posledních 24 hodinách, co na protest proti akci řeckých farmářů uzavřeli hranici i na bulharské straně tamější dopravci v kamionové dopravě a zcela zablokovali cestu i z Řecka.

Podle policejních údajů stojí nyní na řecké straně asi 800 kamionů a 160 osobních aut, zatímco na bulharské je asi tisíc tahačů a 500 osobních aut, uvedl server řeckého listu Ta Nea.

Řecká blokáda vyvolala protesty v Sofii, která požádala Evropskou unii, aby zasáhla. Místopředsedkyně bulharské vlády Meglena Kunevová se nechala slyšet, že každý má právo na protesty, ale nesmí přitom narušovat právo na svobodu pohybu. Obě země již počítají kvůli přerušení dopravy ekonomické ztráty.

Řečtí zemědělci požadují odvolání reforem a zahájení jednání prakticky od nuly. Reformy jsou však podmínkou pro další pomoc Řecku ze strany mezinárodních věřitelů, podle nichž navíc musí vláda v Aténách oproti svým nynějším návrhům ještě přitvrdit.

Pro zemědělce plán vlády počítá se zvýšením odvodů na důchodové pojištění ze sedmi na 20 procent. Kromě toho jim má být zvýšena daň z příjmu z 13 na 26 procent. Podobné kroky se týkají i svobodných povolání. Vláda ovládaná především levicovou formací SYRIZA je tak kritizována, že reformy provádí hlavně na úkor těch odvětví, z nichž pocházejí voliči pravicové opozice.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno