Zdroj: Archiv

[quote]Řečtí zemědělci v pondělí po několika měsících útlumu obnovili protestní akce proti úsporným opatřením vlády spojené s blokováním silnic a dálnic na severu země. Podle agentury AP proti nim na hranici s Makedonií zasáhla policie. Po krátkých potyčkách, z nichž nejsou hlášeni zranění, byli z místa vypuzeni.[/quote]

Farmáři použili k několikahodinové blokádě na některých komunikacích svoje traktory, s nimiž narušili běžnou dopravu i obchodní spojení do sousední Makedonie.

Zemědělcům vadí, že vláda jim opět v posledních týdnech zvýšila daně z příjmu i z majetku půdy a na pohonné látky.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o úvěrovou pomoc, v níž celkem získalo 240 miliard eur (asi 6,5 bilionu Kč). V srpnu 2015 se pak s partnery v eurozóně dohodlo na třetím záchranném programu v celkovém objemu 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč).

Atény však považují svoje zadlužení za neudržitelně vysoké a chtějí vyjednat s věřiteli zmírnění dluhové zátěže. Podle řeckého listu To Vima ale ministerstvo financí nyní přiznalo, že splnilo jen třetinu ze svých závazků vůči věřitelům, kteří proto zatím odmítají další jednání.

Zdroj: ČTK