[quote]Ředitelem ústeckého krajského dopravce bude Milan Šlejtr. Novinářům to včera řekl hejtman Oldřich Bubeníček. Příspěvková organizace, jejíž vznik po krizi v autobusové dopravě kvůli mzdám řidičů schválili zastupitelé, nyní připravuje zakázku na pořízení prvních autobusů.[/quote]

Dopravní společnost Ústeckého kraje povede Šlejtr, dosavadní náměstek ředitele Dopravního podniku města Ústí nad Labem, od 1. listopadu. Do výběrového řízení se přihlásili dva uchazeči, doposud je pověřen řízením organizace vedoucí odboru dopravy Jindřich Franěk.

Autobusy krajského dopravce začnou jezdit za rok v létě na Ústecku, kde převezmou linky společnosti BusLine.

,,Cestující by neměli nic poznat, budou to zelené autobusy jako doposud a možná i stejní řidiči,“ řekl Franěk.

Zakázka na nákup autobusů se připravuje.

,,Chceme jít cestou, kdy autobusy koupíme s tím, že budou mít zajištěný servis,“ uvedl Franěk.

Vyřešeno ještě není, kde bude nová společnost sídlit a kde budou autobusy parkovat.

Krajský dopravce chce po prázdninách oslovit řidiče. Jaký jim nabídne plat, zatím není jasné. Legislativou je stanovena minimální mzda, kvůli které celá situace podle Fraňka vznikla.

,,Řidiči by chtěli víc, ale nemohou dostat zásadně víc, než mají řidiči vedle, protože v tu chvíli by chtěli utíkat šoféři od ostatních dopravců a vznikl by další problém. Nechceme vysávat řidiče od ostatních dopravců,“ dodal Franěk

Dosud autobusovou dopravu zajišťují v Ústeckém kraji čtyři dopravci, tři z nich chtějí dál pro kraj jezdit. Náklady na roční provoz všech spojů linkové dopravy v Ústeckém kraji, která denně přepraví zhruba 55.000 cestujících, budou podle odhadů zhruba 600 milionů korun ročně. Kraj bude muset pořídit 250 autobusů a zajistit zhruba 500 řidičů.

Některé další kraje také zvažují založení krajského dopravce. Několik regionů mělo letos právní problém s tím, jak přidat dopravcům peníze, aniž by se tím vystavily stížnostem jiných firem a například postihu antimonopolního úřadu. V části republiky pak 6. dubna stávkovali řidiči za vyšší mzdy. Stávka byla vyhlášena jako celostátní, výrazněji ale zasáhla jen Jihomoravský a Olomoucký kraj.

Zdroj: ČTK