[quote]Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) si chce pronajmout auta monitorující aktuální dopravní situaci. Za pět let jejich služeb počítá s cenou 350 milionů korun. Vyplývá to z informací uveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek. Data dodávaná z takzvané flotily plovoucích vozidel mají doplnit stávající systémy monitorování intenzit provozu a zefektivnit řízení dopravy. Řidičům pak ŘSD slibuje plynulejší provoz na silnicích.[/quote]

Provoz lze ovlivňovat například snížením rychlosti předtím, než řidiči dojedou stojící kolonu, nebo mohou šoférům nařídit použití určených jízdních pruhů. Aby mohla být tato dopravní opatření provedena, je zapotřebí mít k dispozici včasná, přesná, spolehlivá a kvalitní data o silničním provozu, uvedlo ředitelství.

Stávající data získávaná z kamer, automatických sčítačů, nebo z mýtných bran jsou podle ŘSD nedostatečná. Systém sbírající data z jedoucích vozidel podle ŘSD funguje mimo jiné v Nizozemsku, Německu, Rakousku, Británii či USA.

Do výběrového řízení se mohou podle mluvčího ŘSD Jana Studeckého přihlásit firmy, které disponují početnou automobilovou flotilou, nebo si ji mohou samy pronajmout. Modelově by pak mohlo jít například o spediční společnosti nebo například o Českou poštu. Podmínkou je ale to, aby data byla anonymizovaná a nešlo zjistit, ze kterého konkrétního vozidla byla pořízena.

Data z vozidel budou shromažďována v ostravském Národním dopravním informačním centru (NDIC). To na jejich základě může reagovat na problémy v plynulosti silniční dopravy. K řešení vzniklých situací je v ČR využívána síť mimo jiné proměnných dopravních značení, veřejné rozhlasové vysílání či webové stránky.

Zdroj: ČTK