[quote]Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) spustilo celostátní sčítání dopravy. Na více než 6000 úsecích všech tříd silnic zaznamenávají pracovníci agentury Ipsos počty průjezdů osobních vozidel a kamionů. Sčítání, které se opakuje po pětiletých cyklech, potrvá do konce října. Výsledky by měly být známé na konci března příštího roku, uvedl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.[/quote]

Veřejnosti budou vyhodnocená data představená do měsíce poté, co skončí jejich vyhodnocování. Sčítání je důležité mimo jiné pro plánování údržby a oprav komunikací, má smysl jako ověření efektivního vynakládání peněz na nové silniční úseky, uvedl Rýdl. Když se postaví například nový úsek dálnice, hned se to projeví na snížení počtu aut na silnicích v okolí nové komunikace.

Podle původního plánu mělo sčítání začít už loni, ŘSD ale loni zahájilo jen přípravy. Důvodem jsou podle organizace nejasnosti způsobené plány předchozího ministra dopravy Antonína Prachaře. Ten například plánoval využít pro sčítání nezaměstnané. Data získaná tímto způsobem se ale ukázala být nepřesná, uvedl Rýdl. Přípravy na vypsání současné zakázky na sčítání tak začaly až v únoru 2015.

Sčítání se provádí podobně jako v předchozích letech ručně, pracovníci (tzv. sčítači) tedy dělají čárky za průjezd konkrétního typu aut. Na rozdíl od minulosti ale průjezdy nezaznamenávají na papír, ale kliknutím na příslušnou kategorii vozidla v chytrých mobilech. Celkem se má letos do akce zapojit na 3500 sčítačů.

Agentura Ipsos zvítězila v tendru pořádaném ŘSD s cenou 57 milionů korun. To je zhruba polovinu očekávané ceny, kterou organizace stanovila na základě hodnoty posledního sčítání. V roce 2010 vyšlo sčítání na zhruba 110 milionů korun bez DPH.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno