[quote]Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vybralo v rámcové zakázce pět advokátních kanceláří a sdružení firem, kterým plánuje v příštích čtyřech letech za služby zaplatit maximálně 280 milionů korun. Mezi vítězi jsou mimo jiné společnosti Rowan Legal, Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři, Havel, Holásek & Partners nebo společnost Jansta, Kostka. Vyplývá to z informací zveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek.[/quote]

V aktuálním výběrovém řízení vybralo ředitelství zájemce na základě nabídkové ceny a odborných zkušeností. Tento užší okruh ale bude o konkrétní případy v budoucnu ještě soutěžit na základě nejnižší nabídkové ceny. Ta by neměla překročit hodnotu nabídek, které společnosti uvedly v nynějším tendru a která se pohybuje od 1100 k 1800 korunám za hodinu právních služeb, uvedl mluvčí ředitelství silnic Jan Rýdl.

Hodinová cena právních služeb externích právních kanceláří by tak měla být nižší než dosud. Před dvěma roky například ceny právních služeb na ŘSD kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad, který upozorňoval na nárůst peněz, které státní organizace za externí právníky utratila.

Například v roce 2012 tato částka vzrostla o devět procent na 144 milionů korun a hodinová sazba činila v některých případech i 3500 korun.

Cena právních služeb je podle Rýdla nyní nižší. Loni ŘSD za právní služby od externích společností utratilo zhruba 73 milionů korun a v letošním roce dosud 33 milionů korun.

Ředitelství silnic a dálnic, které je investorem do výstavby dálniční sítě v Česku, využívá pomoci externích právníků například při sestavování smluvních podmínek s dodavateli při silničních a dálničních stavbách, nebo při řešení sporů.

V letošním roce ŘSD hospodaří celkem s 38 miliardami korun včetně dotací z EU.

Zdroj: ČTK