[quote]Soukromý železniční dopravce RegioJet nabídl slovenskému ministerstvu dopravy, že převezme od prosince provozování tří párů vlaků na trati Praha – Žilina – Košice – Humenné a čtyř párů vlaků na trase Praha – Bratislava – Štúrovo, aniž by na ně pobíral dotace, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Aleš Ondrůj. Nyní čeká, jak se ministerstvo k nabídce postaví. Tomu se nelíbí, uvedl server hnonline.sk.[/quote]

Dopravce uvádí, že podle evropského práva by stát neměl dotovat ztrátové vlaky, pokud je někdo ochotný je převzít bez dotací. Podobně před několika lety zkoušel podnikatel Radim Jančura neúspěšně převzít provoz mezinárodních vlaků v Česku na trase z Prahy přes Brno do Břeclavi a dále do zahraničí. České ministerstvo dopravy ho odmítlo.

Nyní se zaměřil na spoje na Slovensko. Vlaky na lince Praha – Košice provozují České dráhy v ČR bez dotací, na Slovensku jezdí v závazku veřejné služby včetně pendolina. Před měsícem slovenské ministerstvo dopravy zveřejnilo analýzu, podle níž jsou tyto spoje ztrátové a nejsou na slovenském území ani příliš využívané a navrhovalo ukončení jejich dotování. Na trase jezdí kromě národního dopravce a RegioJetu ještě Leo Express.

RegioJet nabídl převzetí také čtyř párů vlaků na Bratislavu až do Štúrova. O nich se materiál slovenského ministerstva dopravy nezmiňoval. Od prosince 2018 by prý převzal i zbývající tři páry vlaků mezi Prahou a Bratislavou. Jedná se však o vlaky, které většinou končí či začínají v Budapešti a některé také v Hamburku. České dráhy nechtějí záležitost komentovat, protože se týká primárně Slovenska. Upozornily však, že například na trati Praha – Ostrava nyní stát vyplácí dopravcům více peněz než platil Českým drahám před nástupem soukromníků.

Slovenské ministerstvo dopravy reagovalo podobně, že by se mohly naopak výdaje ze státní kasy zvýšit.

„Dopravce tvrdí, že nebude požadovat dotace, na druhé straně žádá kompenzace za studenty a důchodce, kteří dnes ve státem dotovaných vlacích jezdí zdarma. Tím by přesunul peníze ze státních vlaků do svých. I z tohoto důvodu by v konečném důsledku stát na tyto vlaky doplácel,“ citoval slovenský server reakci ministerstva.

Podle něj také český dopravce mění časy odjezdů, což by omezilo večerní dopravu z východu Slovenska do Prahy a ukončilo popolední spojení Košic s Prahou. Na trase do Bratislavy by vlaky nejezdily do Budapešti, ale jen do Štúrova a nepokračovaly by ani do Hamburku.

„De facto by to zhoršilo celkovou cestovní nabídku,“ uvedlo ministerstvo.

Podle RegioJetu byl Slovensko ušetřilo ročně 9,2 milionu eur (246 mil. Kč). Letos dopravce na Slovensku skončil s provozem komerčních vlaků Bratislava – Košice a zůstala mu trať v závazku veřejné služby z Bratislavy do Komárna.

Zdroj: ČTK