Zdroj: Archiv

[quote]Ministerstvo dopravy předloží na pondělním zasedání vládě seznam významných veřejných zakázek pro letošní rok. Kromě stavebních zakázek na nové úseky silnic a modernizaci železničních tratí patří mezi nejvýznamnější dopravní tendry šestimiliardové prodloužení správy mýtného systému nebo obří zakázka na zajištění zimní údržby silnic první kategorie za více než miliardu korun. Seznam připravovaných tendrů mají podle nařízení vlády předkládat jednou ročně všechny resorty.[/quote]

Prakticky všechny z nejvýznamnějších investic v silniční síti plánovaných pro letošní rok jsou ale silně ohroženy. Například úseky dálnice D34 Opatovice nad Labem – Časy a Časy – Ostrov za bezmála deset miliard korun figurují na seznamu staveb, kterým EU neuznává posudky na dopad stavby na životní prostředí (tzv. proces EIA). Bez platných posudků neplatí ani následné kroky přípravy staveb, jako je územní a stavební povolení a tyto projekty tak není možné stavět.

Kvůli urychlení času, během kterého se má pracovat na obnovených procesech EIA, ministerstvo navrhlo pokračovat v dalších krocích, jako jsou například veřejné soutěže na zhotovitele. V případě R35 tak úřad podle materiálu pro jednání vlády předpokládá vyhlášení tendrů ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Kromě D35 pak v seznamech letošních staveb i figurují například novostavby D11 do Smiřic a dále do Jaroměře, mimoúrovňové křížení na R48 u Rychaltic, nebo obchvat Frýdku- Místku, které rovněž mají problémy s procesem EIA a hned tak se stavět nezačnou. Opakování procesu EIA podle dřívějšího odhadu ministerstva dopravy může u konkrétních staveb trvat v rozmezí jednoho roku až tří let, uvedlo dříve ministerstvo dopravy.

Z významných železničních projektů pak optimalizace trati mezi Berounem a Královým Dvorem, Českým Těšínem a Dětmarovicemi a nebo oprava pražského Negrelliho viaduktu.

Zdroj: ČTK