[quote]Společnost Maruhachi Ceramics of America nasadila systém automatické identifikace na bázi RFID pro sledování 50 000 palet s výrobky. Řešení jí pomohlo radikálně snížit náklady na inventuru zboží: zatímco dříve ji vykonávalo osm zaměstnanců po tři dny, dnes ji zastane jediný pracovník a stačí mu pouhé čtyři hodiny.[/quote]

Jádrem systému je software TracerPlus od dodavatele Portable Technology Solutions, HW infrastrukturu tvoří pasivní UHF tagy Alien Technology a ruční čtečky RFID Zebra Technologies. Od svého uvedení do provozu byl systém rozšířen na oblast vstupních materiálů a nástrojový park.

Obrovské portfolio a výroba na sklad

Společnost MCA vyrábí přibližně 18 000 druhů střešních tašek a krytinových prvků, které se liší tvary, barvami a velikostí. Její odběratelé pocházejí z celého světa, avšak většinu své produkce vyváží do států západního pobřeží USA a Tichomoří.

Typická objednávka činí 100 000 tašek vyrobených v závodě v Kalifornii, kde jsou následně naskladněny na palety a čekají na expedici. Pec, ve které se tašky vyrábějí, pracuje nepřetržitě, neboť její odstavení a opětovné zahřátí je nákladné. Některé výrobky se proto mohou skladovat i několik let. V rozsáhlém skladišti je tedy uloženo velké množství druhů výrobků různého stáří, což si vyžaduje časté inventury. Dříve museli zaměstnanci vizuálně identifikovat každý náklad palet a informace o zboží zaznamenávat ručně na papír. Identifikace pomocí čárových kódů přinesla významné zlepšení, ovšem ani ta se neobešla bez problémů. Zaměstnanci museli skenovat kód každé palety a poté na terminálu zadat množství výrobků na paletě. Etikety s čárovými kódy bylo obtížné na paletách nalézt, často byly úplně odlepené.

Informační systém naviguje skladníky na konkrétní lokace

Implementace řešení na bázi RFID si vyžádala pouhé dva měsíce. K označení palet byly využity odolné smartlabely, tištěné pomocí tiskáren Zebra. Operátoři vybaveni terminály Zebra MC9190-Z propojují jedinečné identifikační číslo kódované v smartlabelu s produktovými daty a informací o lokaci logistické jednotky. Označení desetitisíců palet trvalo několik měsíců. Pokud potřebují skladníci vyhledat konkrétní palety, aby mohly být naloženy na kamion, berou si na pomoc přenosné počítače: SW TracerPlus jim sdělí přesnou lokaci konkrétní palety ve skladu.

Další šance pro RFID dron?

Inventury pomocí čárového kódu se ve společnosti prováděly jednou měsíčně. Dnes? Standardně jednou týdně, ale pokud je třeba, možné jsou každý den. Zaměstnanec s ručním terminálem se přiblíží k řadě a zanese její číslo, poté jde podél řady a načítá tagy zboží. Již nemusí zadávat počet výrobků na paletě, neboť tyto údaje jsou již zaneseny v informačním systému. Pracovník skenuje produkty kývavými pohyby nahoru a dolů, aby bylo zajištěno načtení každého tagu (palety jsou stohovány v několika vrstvách). Systém funguje v dávkovém režimu – nasbíraná data jsou zanesena do systému v momentě, kdy se skladník s ručním terminálem přiblíží k wifi uzlu.

V létě letošního roku MCA rozšířil RFID systém na oblast dílů, polotovarů i dodávek subdodavatelů, dále na strojní zařízení (cca 500 objektů). Budoucí rozvoj projektu počítá s instalací stacionárních čteček a RFID portálů ve výrobní i skladovací části, RFID čteček na vysokozdvižné vozíky, popř. na dron, který by denně přelétával nad paletami.

Zdroj: RFID-EPC

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno