[quote]Tradiční půlmaraton od sobotního rána až do odpoledne uzavře v Pardubicích centrum města a jeho okolí. Nejdéle bude zavřená třída Míru. Informovala o tom včera mluvčí městské policie Lucie Klementová. Očekává se účast 5000 závodníků, další tisíce lidí se přijdou na závody podívat.[/quote]

Třída Míru bude zavřená již od 5:00, Smetanovo náměstí a náměstí republiky od 7:00, další části trasy ve Studentské, Kunětické a Hradecké ulici zavře policie od 9:00 nebo 10:00. Uzavírky postupně skončí od 16:00 do 18:00. Nejdelší dobu bude zavřená právě třída Míru, kde se koná nejvíc akcí. Konkrétnější informace radnice uvádí na svých internetových stránkách.

„Z Masarykova náměstí bude doprava svedena do levých jízdních pruhů. Dopravní omezení na starém městě potrvá už od pátku, týká se Pernštýnského náměstí a okolních ulic,“ řekla Klementová.

Městská policie vyšle do služby 42 strážníků, dopravu bude koordinovat také státní policie a pořadatelé.

Hlavní závod odstartuje ve 13:00. Dopoledne se na start postaví účastníci lidového běhu, čeká je 1700 metrů. Půlmaraton absolvují handicapovaní sportovci, pojedou na jízdních kolech poháněných rukama, další závodníky čeká běh na deset kilometrů.

„Půlmaraton je masovou záležitostí a velkou událostí nejen pro Pardubice, ale i pro české a zahraniční sportovce. To dokládá i zájem atletů z našich spřátelených a partnerských měst,“ uvedl primátor Martin Charvát.

Pardubický půlmaraton navazuje na více než čtyřicetiletou tradici pořádání masového běžeckého závodu. Do začátku 90. let minulého století se tento silniční běh pořádal jako Běh osvobození 9. května na 25 kilometrů dlouhé trati Pardubice – Chrudim a zpět. Od roku 2006 vede jeho trasa pouze ulicemi Pardubic.

Zdroj: ČTK