[quote]Řidiči autobusů v Královéhradeckém kraji budou obléknutím reflexních vest od dnešního rána protestovat proti tendru kraje na autobusové dopravce pro roky 2017 až 2026. Autobusové odbory žádají zrušení tendru. Tvrdí, že zadávací podmínky pětimiliardové soutěže postavené jen na co nejnižší ceně povedou ke stagnaci již nyní podprůměrných mezd řidičů. Kraj hodlá tendr dokončit, dnes odpoledne bude o způsobu pokračování tendru jednat rada kraje.[/quote]

Protestní akci odbory nazvaly Vesty pro Královéhradecký kraj. Podle odborového předáka Jiřího Kuchynky tím řidiči dají radním kraje najevo svou nespokojenost. Cestující budou dostávat letáky, v nichž jim budou odbory vysvětlovat situaci řidičů. Kuchynka věří, že do protestu se zapojí celá ranní směna řidičů. Jako další krok protestů odbory nevylučují uspořádání jednodenní stávky.

Podle kraje není zrušení tendru možné, při bezdůvodném zrušení soutěže by prý kraji mohla hrozit sankce až 40 milionů korun. V závěru prosince kraj odborům nabídl kompromisní řešení spočívající ve změnách zadávací dokumentace soutěže, která by nově řešila i odměňování řidičů. Již dříve kraj odsunul termín otevírání obálek z 8. prosince na 18. ledna.

Nabídku kompromisu odbory odmítly s poukazem na údajně celkově špatně zpracované podmínky soutěže. V Česku by podle odborářů měla vzniknout jednotná metodika pro autobusové soutěže, podle níž by se měl řídit i hradecký kraj. Zadávací podmínky nynější soutěže podle odborů zakonzervují nízkou úroveň odměňování řidičů, která se bez přesčasů a různých příplatků pohybuje kolem 12.500 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno